Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie, nauczyciel udaje się na rozmowę kwalifikacyjną na nauczyciela dyplomowanego. Czy należy mu się wynagrodzenie, żeby dojechać nie może być na swoich ostatnich 2 lekcjach? Czy musi złożyć wniosek o urlop bezpłatny? Jest to mężczyzną, który nie ma dzieci i z opieki z tytułu wych. dziecka do lat 14 nie skorzysta.
Przepisy prawa nie regulują tej kwestii.
Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że awans zawodowy nauczycieli, w tym terminy składania wniosków i przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych i egzaminów, jest uregulowany w Karcie Nauczyciela i Rozporządzeniu w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez n-li w sposób szczegółowy. Nie ma w nich mowy o pozbawianiu nauczyciela wynagrodzenia w związku z egzaminem czy rozmową kwalifikacyjną, a terminy są ściśle określone ustawą, czyli z góry narzucone.
Kwestia zwolnienia nauczyciela od pracy w związku z udziałem w rozmowie lub egzaminie, nie została też uregulowana w Rozporządzeniu MEN z dnia 19.12.2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się (...).
Mając powyższe na uwadze, można stwierdzić, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby na czas rozmowy kwalifikacyjnej udzielić nauczycielowi zwolnienia od pracy, traktując nieobecność jako usprawiedliwioną płatną.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo dziękuję za odpowiedź w sprawie stażu nauczyciela w punkcie przedszkolny. Niestety MEN ma inne stanowisko i uważa,że absolutnie nauczyciele punktów przedszkolnych nie mogą odbywać stażu, bo nie ma o tym zapisu w KARCIE NAUCZYCIELA. Proszę o pomoc. Pracuję w organizacji pozarządowej, która otwiera punkty przedszkolne szczególnie na wsiach. Nauczyciele z uwagi na to, że nie mogą odbywać stażu nie chcą podejmować pracy i pojawiają się problemy kadrowe. Co mogę z tym zrobić? Pozdrawiam serdecznie gralgo
- Nauczycielka zatrudniona na czas nieokreślony od 07.03.2018r do 09.10.2018r przebywała na zwolnieniu lekarskim (ciąża).
10.10.2018r urodziła dziecko.
Od 10.10.2018r do 31.12.2018r przebywała na urlopie macierzyńskim.
Czy należy nauczycielce wypłacić „13” za 2018r ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zawarliśmy z pracownikiem zatrudnionym na stanowisku urzędniczym (konkurs) po raz pierwszy trzymiesięczną umowę o pracę na czas określony od 1.12.2015r. do28.02.2016r. Ustawa o pracownikach samorządowych mówi, że w przypadku osób podejmujących po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym umowę o pracę zawiera się na czas określony nie dłuższy niż 6 miesięcy. Po tym terminie zawarliśmy z tym pracownikiem kolejną umowę na czas określony od 1.03.2016r. do 30.11.2018r. Czy ta osoba nie powinna mieć tej umowy po pierwszym terminie na czas nieokreślony ?, jest to zwykła umowa o pracę nie na zastępstwo, czy tak można ? łączny okres tych umów to 36 miesięcy, czy to już umowa z automatu na czas nieokreślony ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Okazało się, ze na dzień 31 sierpnia będzie o 1 klasę mniej w edukacji wczesnoszkolnej (wielu uczniów odroczono), stan na dzień 07 sierpnia . Wszyscy nauczyciele są zatrudnieni na podstawie mianowania. Czy można ich zwolnić za trzymiesięcznym wypowiedzeniem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym się dowiedzieć co się dzieje z ekwiwalentem pieniężnym za urlop wypoczynkowy w momencie kiedy zatrudniono nauczyciela po feriach zimowych tj. od połowy lutego do 22 czerwca 2018? Zgodnie z KN bowiem nauczyciel uzyskuje prawo do urlopu w dniu poprzedzającym ferie zimowe, skoro nie był zatrudniony przed feriami i w czasie nich to znaczy, że nie należy mu się ekwiwalent?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe