Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zawarliśmy z pracownikiem zatrudnionym na stanowisku urzędniczym (konkurs) po raz pierwszy trzymiesięczną umowę o pracę na czas określony od 1.12.2015r. do28.02.2016r. Ustawa o pracownikach samorządowych mówi, że w przypadku osób podejmujących po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym umowę o pracę zawiera się na czas określony nie dłuższy niż 6 miesięcy. Po tym terminie zawarliśmy z tym pracownikiem kolejną umowę na czas określony od 1.03.2016r. do 30.11.2018r. Czy ta osoba nie powinna mieć tej umowy po pierwszym terminie na czas nieokreślony ?, jest to zwykła umowa o pracę nie na zastępstwo, czy tak można ? łączny okres tych umów to 36 miesięcy, czy to już umowa z automatu na czas nieokreślony ?
Zgodnie z art. 251 § 1 kodeksu pracy, okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.
Na podstawie art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 25.06.2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 22.02.2016 r., do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się art. 251 kodeksu pracy w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, jednakże do okresu zatrudnienia, o którym mowa w tym przepisie, wlicza się okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony przypadający od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, a trwająca w tym dniu umowa o pracę na czas określony jest uważana za pierwszą umowę w rozumieniu art. 251 kodeksu pracy w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą albo za drugą umowę w rozumieniu tego przepisu, jeżeli została zawarta jako druga umowa w rozumieniu art. 251 kodeksu pracy w dotychczasowym brzmieniu.
Odnosząc powyższy przepis do sytuacji opisanej w pytaniu, należy stwierdzić, że umowa zawarta od 01.12.2015 do 28.02.2016 była pierwszą umową na czas określony trwającą w dniu wejścia w życie zmian w art. 251 kodeksu pracy i 7 dni (od 22 do 28.02.2016) wlicza się do okresu 33 miesięcy trwania takich umówm więc zastosowanie będzie miał tutaj przepis § 3 omawianego artykułu, zgodnie z którym, jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż okres, o którym mowa w § 1 (33 m-ce), uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie okresu, o którym mowa w § 1 jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie zdaniem Państwa pensum ma nauczyciel, który realizuje następujące zajęcia:
- 15 godzin zajęć z informatyki,
- 4,58 godziny zajęć świetlicowych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W regulaminie ZFSS jest zapis o wczasach turystycznych pod gruszą dla pracowników/czas urlopu min.14 dni. Czy pracownik obsługi otrzymujący urlop na okres ferii zimowych może otrzymać takie świadczenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z uwagi na planowane nauczanie zdalne w szkole średniej, jak zapowiada pan minister, mogę wysłać panie pracujące w kuchni na urlop za 2021 r. Podobna sytuacja jest z paniami sprzątającymi w szkole. Czy to prawidłowe rozwiązanie? Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy się nauczycielowi ekwiwalent za urlop, jeżeli od 1.09.2017 r. do 1.03.2018 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, a od 2.03.2018 r.do 28.08.2018 r. pozostaje na świadczeniu rehabilitacyjnym?
W/w nauczyciel przechodzi na emeryturę. Kiedy powinien rozwiązać stosunek pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel od 01.09.2016 r. do 30.06.2017 przebywał na urlopie bezpłatym, następnie były wakacje od 1.09.2017 r. do 30.06.2018 r. znowu przebywa na urlopie bezpłatnym. Czy należy się mu „13” za 2017 r.?
Zatrudnienie trwało lecz nauczyciel nie pracował efektywnie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe