Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chciałabym się dowiedzieć co się dzieje z ekwiwalentem pieniężnym za urlop wypoczynkowy w momencie kiedy zatrudniono nauczyciela po feriach zimowych tj. od połowy lutego do 22 czerwca 2018? Zgodnie z KN bowiem nauczyciel uzyskuje prawo do urlopu w dniu poprzedzającym ferie zimowe, skoro nie był zatrudniony przed feriami i w czasie nich to znaczy, że nie należy mu się ekwiwalent?
Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w karierze zawodowej w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne zimowe albo letnie, a prawo do drugiego i dalszych urlopów - w każdym następnym roku kalendarzowym. Na podstawie art. 64 ust. 5 zd. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć, czyli według przeliczenia 5,6 dni za każdy miesiąc pracy, zaś miesiąc niepełny zaokrągla się w górę. Za okres pracy od połowy lutego do 22 czerwca przysługuje urlop w wymiarze: 5 * 5,6 dni = 28 dni. Za te dni przysługuje ekwiwalent – art. 66 ust. 2 KN. Nawet jeśli nauczyciel w podanym okresie pracuje na stanowisku pedagogicznym pierwszy raz w życiu, prawo do urlopu nabywa w dniu 22 czerwca 2018 r., czyli w dniu poprzedzającym ferie szkolne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o pomoc w następującej sytuacji: w świetle art. 222 ust. 1 ustawy z dnia 14.12.2016 r. wprowadzającej ustawę Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60), nauczyciel zatrudniony na pełen etat ma obowiązek wystąpić do dyrektora podstawowego miejsca zatrudnienia o zgodę na dodatkowe zatrudnienie. Czy w świetle przywołanych przepisów placówka wsparcia dziennego - świetlica środowiskowa (prowadzona przez samorząd), która nie jest placówką oświatową - również wymaga takiej zgody?
- Czy nauczyciel posiadający kwalifikacje z terapii pedagogicznej może być nauczycielem wspomagającym w klasie integracyjnej, czy może prowadzić zajęcia z rewalidacji. Czy nauczyciel po pedagogice specjalnej w zakresie surdopedagogiki może być nauczycielem wspomagającym jeżeli nie ma już ucznia z niedosłuchem, czy może pracować w świetlicy
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam w przedszkolu pracownicę z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności - umiarkowanym. Symbol przyczyny niepełnosprawności- 11-L. Czy praconica ma w związku z tym jakieś prawa? Jeżeli tak to jakie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Sprawa dotyczy głównej księgowe, która przebywa na urlopie macierzyńskim. Obecnie w szkole przeprowadzona jest kontrola z której wynikły uchybienia dotyczące jej pracy sprzed urlopu macierzyńskiego. Jakie konsekwencje służbowe może wyciągnąć dyrektor wobec głównej księgowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy któryś przepis prawa oświatowego stanowi o terminie, w którym dyrektor ma obowiązek powiadomić na piśmie nauczyciela - stałego pracownika szkoły o szczegółowym przydziale czynności na nowy rok szkolny? Pytanie dotyczy sytuacji, gdy w kwietniowej wersji projektu arkusza organizacyjnego szkoły na przyszły rok szkolny przewidziano pełny etat dla nauczyciela, więc nie jest brane pod uwagę ograniczenie etatu, a jedynie dostosowanie przydziału konkretnych czynności (godzin lekcyjnych) zgodnie z kwalifikacjami, które posiada taki nauczyciel. Czy nauczycielowi, który przebywa obecnie na urlopie bezpłatnym i nie pojawia się w szkole, wystarczy taką informację przekazać przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, czy też wymagane jest co najmniej 3-miesięczne wyprzedzenie czasowe? Przypominam, że chodzi jedynie o szczegółowy przydział czynności, a nie o ograniczenie etatu.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe