Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam w przedszkolu pracownicę z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności - umiarkowanym. Symbol przyczyny niepełnosprawności- 11-L. Czy praconica ma w związku z tym jakieś prawa? Jeżeli tak to jakie?
Prawa pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności obejmują: obniżony czas pracy do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia, ale tylko jeżeli lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną wyda w odniesieniu do tej osoby zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy; zakaz pracy w godzinach nadliczbowych; dodatkowa przerwa w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek - czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy; dodatkowy urlop wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym - prawo do pierwszego urlopu dodatkowego pracownica nabędzie po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności; zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym - w wymiarze do 21 dni roboczych, nie częściej niż raz w roku; zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy oraz należą się w wymiarze wynikającym z potrzeb danej pracownicy; zapewnienie przez pracodawcę niezbędnych racjonalnych usprawnień (art. 15 - 20 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Etat pedagoga w szkole publicznej wynosi 20 godzin, świetlicy 26. Czy nauczyciel otrzymał poprawną umowę o pracę: 10/20 + 1,5/26 + 8/18 (rewalidacja) czyli 19,5 godzin zajęć dydaktyczno-wychowawczych tj.etat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów i brakiem możliwości zatrudnienia rozwiązałam stosunek pracy z nauczycielem mianowanym, jednak organ prowadzący dodatkowo podarował mi 1/2 etatu na świetlicy ze wskazaniem na zwolnioną nauczycielkę. Cofnęłam wypowiedzenie. Pani tej zaproponowałam zatrudnienie w wymiarze 1/2 etatu. W odpowiedzi na pismo ograniczające nauczycielka napisała (w terminie wskazanym w piśmie), że w tej chwili nie może podjąć decyzji, gdyż sprawa rozwiązania stosunku pracy z nią została skierowana do rozstrzygnięcia przez Sąd Pracy. Jak traktować takie oświadczenie - jako zgodę na ograniczenie czy brak zgody i rozwiązanie stosunku pracy na podstawie art. 20. ust. 1 pkt. 2?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w skierowaniu na profilaktyczne badania lekarskie dla nauczyciela wychowawcy w internacie poza "wysiłkiem głosowym" wpisać należy jako dodatkowy czynnik "pracę w porze nocnej"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 31 sierpnia 2019 roku na mocy porozumienia stron ulega rozwiązaniu stosunek pracy z wicedyrektorem szkoły, który nadzoruje warsztaty szkolne. Zgodnie z zakresem obowiązków odpowiedzialny jest przed dyrektorem Centrum, radą pedagogiczną, organem sprawującym nadzór pedagogiczny i organem prowadzącym placówkę za wyposażenie materialne placówki podczas pełnienia przez siebie funkcji zastępcy dyrektora oraz podczas bieżącego nadzoru nad placówką. W związku z powyższym proszę o odpowiedź w jaki sposób należy poprawnie rozliczyć odchodzącego wicedyrektora szkoły, czy można przeprowadzić inwentaryzację cząstkową majątku?
- Organizując bony podarunkowe z ZFŚŚ (opodatkowane) należy ponieść koszty dodatkowe w wysokości 10 zł od każdej karty oraz prowizję 40 zł za całość operacji. Czy te koszty należy przypisać każdemu pracownikowi (np.14zł + bon) czy tylko wartość bonu, a koszty dodatkowe pokryć jednorazowo (np. 240zł0 dla 20 pracowników)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe