Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2022/2023
- Wzory dokumentów kontrolnych 2022/2023
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2022/2023
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie o zadania dyrektora szkoły przed przejściem na emeryturę - jakie działania i w jakim terminie powinien podjąć dyrektor przed przejściem na emeryturę?
W świetle przepisów ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) w celu przejścia na emeryturę dyrektor szkoły musi doprowadzić do zakończenia sprawowania przez niego funkcji i następnie rozwiązania nauczycielskiego stosunku pracy, o ile jest zatrudniony na czas nieokreślony. Jeżeli chodzi o zakończenie sprawowania funkcji dyrektora szkoły to, albo dzieje się to w związku z upływem czasu na jaki powołano dyrektora szkoły (czas kadencji) albo jest konieczne złożenie przez dyrektora szkoły na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a Prawa oświatowego rezygnacji zajmowanego stanowiska za trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Samo złożenie rezygnacji nie oznacza jeszcze, że dyrektor szkoły może już przejść na emeryturę. Zakończenie kadencji dyrektora szkoły albo odwołanie ze stanowiska dyrektora szkoły powoduje to, że nauczyciel wraca do realizowania w ramach swojego stosunku pracy tylko obowiązków związanych z pracą nauczycielską. Oznacza to, że w następnym roku szkolnym powinno się go ująć w arkuszu organizacyjnym. Jeżeli w szkole jest wystarczająca liczba godzin, to należy takiemu nauczycielowi w arkuszu organizacyjnym zabezpieczyć pełny etat. Jeżeli w szkole nie ma wystarczającej liczby godzin, a nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania należy w stosunku do niego zastosować procedurę wynikającą z art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762).
Na podstawie art. 23 Karty Nauczyciela nauczyciel, który przestał być dyrektorem szkoły może doprowadzić do rozwiązania swojego stosunku pracy przez złożenie wypowiedzenia albo złożenie propozycji rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron pod warunkiem, że podmiot działający w imieniu pracodawcy przyjmie propozycję i podpisze porozumienie. W przypadku złożenia przez nauczyciela oświadczenia o wypowiedzeniu stosunku pracy, stosunek pracy rozwiąże się z końcem roku szkolnego.
Niezależnie od tego jak zostanie rozwiązany stosunek pracy, to do końca zajmowania stanowiska dyrektora szkoły nauczyciel jest zobowiązany przygotować szkołę do rozpoczęcia pracy w nowym roku szkolnym, tj. do przygotowania arkusza organizacyjnego szkoły czy też zakończenia klasyfikacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Przeniesienie nauczyciela do innej szkoły. Proszę o wytyczne dotyczące procedury i dokumentacji dotyczącej przeniesienia nauczyciela na prośbę dyrektora szkoły (do której przechodzi) na podstawie art. 18 KN w powiązaniu z art. 220 ust. 1 - Przepisy wprowadzające ustawę Prawo Oświatowe. Czy dyrektor szkoły macierzystej może nie wyrazić zgody na takie przeniesienie? Czy szkoła macierzysta w takiej sytuacji wystawia świadectwo pracy? Jakie dokumenty powinny "pójść" za pracownikiem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę zmienić , skrócić okres urlopu zdrowotnego , jeśli lekarz w grudniu zadysponował okresem od 01.09.18 do 31.08.19?
Chciałabym skrócić urlop do 30.06.19, w przeciwnym razie jestem zmuszona dać urlop uzupełniający do 8 tyg. dla tego nauczyciela? Jest to ze szkodą dla szkoły.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak określić wymiar przysługującego urlopu wypoczynkowego pracownikowi, z którym umowa jest zawierana co miesiąc na zastępstwo w informacji o warunkach zatrudnienia. Pracownik jest zatrudniany na 1/2 etatu i jest to jego pierwsza praca.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim, a później na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, a następnie na opiece na dziecko COVID-19. Obecnie przebywa na urlopie wypoczynkowym (jako nauczyciel), a od dnia 1.09.2020 r. do 31.08.2021 r. będzie przebywać na urlopie wychowawczym.
W wyżej wymienionym czasie miała zrobić badania kontrolne i okresowe.
Kiedy ją wysłać? Teraz, w sierpniu 2020 r., czy dopiero po wychowawczym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica złożyła wniosek o roczny urlop wychowawczy. We wniosku oświadczyła, iż ojciec dziecka nie zamierza korzystać z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku. Rodzice dziecka są w trakcie rozwodu. Ojciec ma zasądzone alimenty, dziecko przebywa u matki. Czy w takiej sytuacji musi być oświadczenie ojca dziecka, iż to on nie będzie korzystał z urlopu wychowawczego czy wystarczy zapewnienie matki? Relacje rodziców są utrudnione, pracownica powiedziała, że nie ma możliwości uzyskania takiego oświadczenia od męża, ze względu na napięte stosunki.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe