Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor chce powołać wicedyrektora spoza szkoły, którego rada pedagogiczna nie zna. Czy też musi zasięgnąć opinii rady pedagogicznej?
TAK. Zasięgnięcie opinii rady pedagogicznej jest obligatoryjne i wynika z określonej prawem procedury.
Art. 37 ustawy o systemie oświaty w ust. 1 wyraźnie mówi, że w szkole, w której zgodnie z ramowym statutem może być utworzone stanowisko wicedyrektora, powierzenia tego stanowiska i odwołania z niego dokonuje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły lub placówki oraz rady pedagogicznej.
Nie ma przy tym znaczenia, czy rada pedagogiczna zna kandydata, czy nie. Procedura jest taka sama.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Gimnazja przekształciły się w szkoły podstawowe. Moje pytanie brzmi: Czy powinno się zawrzeć nowe porozumienie z dyrektorem szkoły macierzystej ?
- 1. Czy nauczyciel zatrudniony w szkole przed 1 stycznia 2017r. zobowiązany jest do przyniesienia zaświadczenia o niekaralności?
2. Czy nauczyciel który rozpoczął pracę po 1 września 2017r. w danej szkole na 1/6 etatu, a oprócz tego już od kilku lat jest zatrudniony na cały etat w innej szkole jest zobowiązany dostarczyć szkole (w której ma 1/6 etatu i nie jest to jego szkoła macierzysta) zaświadczenie o niekaralności?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kierownik administracyjno - gospodarczy, po długiej chorobie i świadczeniu rehabilitacyjnym otrzymał rentę z dniem 30 stycznia. Nie dostarczył jednak od razu decyzji do szkoły lecz poprosił o zaległy urlop wypoczynkowy z dniem 31 stycznia. Otrzymał więc wynagrodzenie. Otrzymał także pieniądze z tytułu renty. Poproszony o zwrot nienależnie otrzymanego wynagrodzenia, odmawia, żądając ode mnie podania podstawy prawnej. Abstrahując od kwestii przyzwoitości, jaką podstawę prawną żądania zwrotu pieniędzy mogę mu podać? Czy powinien był, prosząc o urlop, przedstawić zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy? W tej kwestii różne są opinie - co Państwo twierdzą?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany od lutego 2020 r. do 21.11.2020 r. ma przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Lekarz orzecznik ZUS wydał decyzję, że nauczyciel jest całkowicie niezdolny do pracy i nie ma podstaw do dalszego świadczenia rehabilitacyjnego, tylko do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy to dyrektor rozwiązuje z tym nauczycielem umowę o pracę (jeśli tak, to jaka podstawa prawna?), czy nauczyciel powinien wystąpić z wnioskiem o rozwiązanie umowy w związku z przejściem na rentę? Czy należy się odprawa rentowa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaką podstawę prawną należy podać w piśmie udzielającym nauczycielowi urlopu wychowawczego. Czy wystarczy art. 67a KN ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe