Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nie ma możliwości zwlaniania nauczyciela z zajęć, które powinien zrealizować. Nauczyciel może w razie niezdolności do pracy otrzymać zwolnienie od pracy od lekarza...

PORADA PRAWNA

14 stycznia 2011 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Czy nauczyciel może zwolnić się z kilku godzin lekcyjnych (tłumacząc się koniecznością wizyty u lekarza specjalisty)? Jak rozliczyć godziny w sytuacji gdy nauczyciel spóźnił się do pracy usprawiedliwiając się awarią pociągu/autobusu?

Nie ma możliwości zwlaniania nauczyciela z zajęć, które powinien zrealizować. Nauczyciel może w razie niezdolności do pracy otrzymać zwolnienie od pracy od lekarza specjalisty. W innym przypadku powinien pisemnie usprawiedliwić swoją niebecność, a za nieprzepracowane godziny nie otrzyma wynagrodzenia - to samo dotyczy spóźnienia do pracy.

  Zaistnienie okoliczności uniemożliwiających stawienie się do pracy, zobowiązuje pracownika do niezwłocznego powiadomienia pracodawcy o przyczynie i przewidywanym terminie nieobecności.

  Absencja zobowiązuje pracownika do przedłożenia pracodawcy dowodu, z którego wynika, iż jego nieobecność może być usprawiedliwiona. Dowodami takimi są przede wszystkim zaświadczenia lub inne dokumenty wydane przez uprawnione organy.

Natomiast usprawiedliwienie nieobecności na podstawie oświadczenia pracownika następuje w razie konieczności sprawowania przez niego osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat ośmiu z powodu np. nagłego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do której dziecko uczęszcza. Oświadczenie składa także pracownik, który nie stawia się do pracy po odbyciu podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło osiem godzin, w warunkach uniemożliwiających odpoczynek nocny.

Jeżeli natomiast nieobecność spowodowana jest chorobą, dowodem usprawiedliwiającym jest zaświadczenie lekarskie, wystawione zgodnie z przepisami o orzekaniu o czasowej niezdolności do pracy.
Za nieprzestrzeganie przyjętego (w regulaminie pracy) sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania absencji w pracy pracodawca może udzielić pracownikowi upomnienia lub nagany. Natomiast za opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia grozi kara pieniężna.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (ze zm.).

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT