Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, który przebywa na długoterminowym zwolnieniu lekarskim (kobieta w ciąży) powinien otrzymywać zasiłek chorobowy w dniu 1 dnia każdego miesiąca, tak jak do tej pory otrzymywał wynagrodzenie, czy może otrzymywać zasiłek w innym terminie, np. na koniec miesiąca? Czy okres zawarcia umowy (na czas określony) ma znaczenie na termin wypłaty zasiłku chorobowego?
Zgodnie z ustawą z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, prawo do zasiłków określonych w ustawie (w opisanym przypadku - chorobowego) i ich wysokość ustalają oraz zasiłki te wypłacają:
- płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych,
- ZUS - ubezpieczonym, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych.
Liczbę ubezpieczonych ustala się według stanu na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego.
Na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy, płatnicy składek wypłacają zasiłki w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych bieżąco po stwierdzeniu uprawnień. Zasiłki te wypłaca się nie później jednak niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków (w omawianym przypadku zwolnienia lekarskiego).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- cyt. " Pracownik obsługi kobieta ur. 20.02.1956 r. posiadająca na dzień 31.03.2017 r. 32-letni staż pracy z dniem 01 kwietnia 2017 roku chce odejść na emeryturę. Jaka przysługuje jej odprawa. Z dniem 1.01.2017 r. nabędzie prawo do 26 dni urlopu na 2017 r. czy jeżeli go nie wykorzysta należy się jej ekwiwalent? Czy jeśli otrzyma ekwiwalent za urlop będzie przysługiwało jej świadczenie urlopowe? Czy w związku z przejściem na emeryturę przysługuje jej jeszcze jakieś uposażenie?
W szkole publicznej pracownicy obsługi podlegają przepisom ustawy o pracownikach samorządowych. Zgodnie z art. 38 ust. 3 ustawy, w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, po 20 latach pracy przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Do okresów pracy uprawniających do jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Do urlopu wypoczynkowego będą miały zastosowanie przepisy kodeksu pracy - art. 1551 , zgodnie z którym w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze. Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu do końca marca, trzeba będzie wypłacić mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu.
Co do świadczeń z funduszu socjalnego, zasady ich przyznawania określa regulamin obowiązujący u pracodawcy.
Z pytania wynika, że żadne inne obowiązkowe świadczenia nie będą przysługiwać".
W związku z powyższym rozumiem, iż mimo że pracownik w styczniu 2017 r nabył prawo do 26 dni urlopu - to jeśli go nie wykorzysta a rozwiąże umowę w związku z przejściem na emeryturę 31 marca 2017 to ekwiwalent za urlop otrzyma za 3 miesiące;
czyli : 26 dni : 12 miesięcy= 2,16 * 3,mce = 6,49 czyli ekwiwalent za 7 dni.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje jakiś przepis, który określa godziny funkcjonowania opieki świetlicowej podczas dni dyrektorskich. Dodam, że na co dzień szkoła funkcjonuje w godzinach 6:30-17:00, a zajęcia dydaktyczne są od 8:00-14:35. Czy szkoła ma obowiązek zapewnić opiekę aż do godziny 17?
- Jakie kwalifikacje do nauczania przedmiotu filozofia w szkole ponadpodstawowej powinien posiadać nauczyciel? Czy w przypadku braku nauczyciela po studiach z filozofii, zajęcia z filozofii może prowadzić polonista lub nauczyciel religii, który realizował te treści podczas studiów?
- Czy nauczyciela kontraktowego w przedszkolu można zatrudnić na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin(1/2 etatu?)? Czy nauczycielowi zatrudnionemu na czas określony na świadectwie pracy podaje się podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy z Kodeksu Pracy czy z Karty Nauczyciela? Proszę o podanie właściwej podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile urlopu szkoleniowego przysługuje nauczycielowi skierowanemu na studia podyplomowe
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe