Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2021/2022
- Wzory dokumentów kontrolnych 2021/2022
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2021/2022
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie kwalifikacje do nauczania przedmiotu filozofia w szkole ponadpodstawowej powinien posiadać nauczyciel? Czy w przypadku braku nauczyciela po studiach z filozofii, zajęcia z filozofii może prowadzić polonista lub nauczyciel religii, który realizował te treści podczas studiów?
Kwalifikacje wymagane od nauczycieli filozofii określają przepisy § 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm., z których wynika, że stanowisko nauczyciela filozofii w szkołach może zajmować osoba, która uzyskała poziom wykształcenia wymagany dla danego typu szkoły (tytuł magistra), czyli posiada dyplom ukończenia: studiów wyższych na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem – ukończone studia na kierunku filozofia oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub studiów wyższych na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu (czyli program studiów obejmuje treści przedmiotu filozofia np. na kierunkach humanistycznych – polonistyka, teologia), oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub studiów wyższych na innym kierunku (specjalności) niż ww., a ponadto ukończyła studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu (czyli studia podyplomowe z filozofii) oraz posiada przygotowanie pedagogiczne. W braku możliwości zatrudnienia nauczyciela po studiach z filozofii, dyrektor może rozważyć powierzenie tych zajęć poloniście lub nauczycielowi religii.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wieloletni nauczyciel w swojej teczce aktowej posiada dużą ilość dokumentów nie ma miejsca na wpięcie nowych. Jak należy postępować w takim przypadku -założyć nową teczkę czy istnieją wytyczne, akty prawne regulujące takie sytuacje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstawy prawnej i wzoru informacji o graniczeniu wymiaru zatrudnienia dla nauczyciela dyplomowanego zatrudnionego na podstawie mianowania. Od przyszłego roku: 16/18 etatu.Proszę również o podanie całej procedury dla tego przypadku.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel przeniesiony z innej placówki (likwidacja szkoły) musi mieć założoną nową teczkę akt osobowych, czy też należy prosić o wydanie starej teczki akt osobowych?
Jak w podobnej sytuacji postąpić z nauczycielem, z którym podpisujemy nową umowę o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma prawo wykorzystać 2 dni opieki nad dzieckiem na godziny. Jak to rozumieć? Nauczycielka chce brać przez kilka dni wolne w czasie swoich lekcji i w ten sposób może jej nie być przez kilka dni. Jak to powinno być?
- Zatrudniłam nauczyciela na kontraktowego na czas nieobecności drugiego nauczyciela (nie określając terminów, bo sama nie wiedziałam kiedy nauczyciel wróci). Okazało się, że ten nauczyciel nie wróci bo otrzymał rentę na 1 rok. Nowy nauczyciel często chodzi na zwolnienia lekarskie, więc nie chciałabym tej osoby zatrudniać. Czy mam jakieś prawo do tego aby nie zatrudnić tej osoby? W umowie nie zawarłam informacji, że zatrudniam nie dłużej niż do końca roku szkolnego. Jakie mam wyjście z tej sytuacji? Czy w ogóle jest jakieś wyjście awaryjne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe