Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel po przepracowaniu sześciu lat w niepełnym wymiarze godzin (średnio 16/18) i siódmym roku na pełnym etacie może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia? Od kilku lat zatrudniony jest na czas nieokreślony.
Prawo do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel nabywa po spełnieniu przesłanek określonych w art. 73 ust.1 Karty Nauczyciela. Jest to zatrudnienie w szkole w pełnym wymiarze, na czas nieokreślony przez co najmniej 7 lat. Oznacza to, że przez 7 lat przed udzieleniem pierwszego urlopu zdrowotnego nauczyciel musi być zatrudniony w pełnym wymiarze. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy m.in. w wyrokach: z 13.12.2012 r. II PK137/12, z 13.01.2015 r. II PK 70/14.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Prowadzę szkołę niepubliczną, o uprawnieniach szkoły publicznej, tj. Liceum dla Dorosłych, w której pełnię także funkcję dyrektora. Chciałem zadać pytanie, dotyczące zatrudniania nauczycieli w szkole zaocznej od września 2018. Ustawa o Finansowaniu zadań oświatowych, nie precyzuje dokładnie , na jakich zasadach powinni być zatrudniani nauczyciele w szkołach zaocznych, którzy często maja bardzo mało godzin w semestrze, np. 15-20. W uzasadnieniu do powyższej ustawy, wymienieni są nauczyciele, którzy pracują w sposób ciągły, codziennie, w dziennych szkołach niepublicznych i to jest dla wszystkich zrozumiale, że ww. pedagodzy, muszą mieć umowę o pracę. Nie mam natomiast pewności czy te same zasady dotyczą nauczycieli, którzy pracują w szkołach zaocznych, co drugi tydzień. Jeśli jednak tak samo to jak powinna wyglądać umowa o pracę, jeśli np. ma w miesiącu 6-8 godzin albo czasami w różnych miesiącach ma różną liczbę godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Rada Gminy uchwałą podjęła, że tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin pedagoga szkolnego wynosi 20. Pytanie brzmi jaki wymiar obowiązuje nauczycieli prowadzących zajęcia rewalidacyjne oraz rewalidacyjno - wychowawcze nauczyciela, którego pensum wynosi 18? Czy te godziny powinny być liczone jak pensum nauczyciela specjalisty? Czy pedagog, który prowadzi te zajęcia ma poprawnie płacowe godziny z pensum 20?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli nauczyciel w dniu szkolenia, które odbywa się o godz.16.00 pracuje planowo od 12.00 do 16.00, to czy powinno się mu umożliwić pracę w godzinach rannych czyli zamienić godziny pracy z drugim nauczycielem, czy należy zwolnić nauczyciela z całego dnia pracy ponieważ o godz. 12.30 musi wyjechać aby dotrzeć na miejsce szkolenia? Jeżeli nauczyciel w dniu szkolenia, które odbywa się o godz. 16.00 pracuje planowo od godz. 7.00 do 15.30 i realizuje tygodniowo 3 planowe nadgodziny tygodniowo, które zgodnie z uchwałą rady miejskiej są rozliczne proporcjonalnie każdego dnia tygodnia, to czy zwalniając nauczyciela o godz.12.30 na szkolenie liczę mu nadgodziny planowe, czy potrącam tyle ile faktycznie zwalniam- czyli 3, tym bardziej, że za nieobecnego nauczyciela muszę innemu nauczycielowi przydzielić nadgodziny doraźne?
- Czy okres samozatrudnienia może zostać wliczony do okresów uprawniających do dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej pracownika zatrudnianego na stanowisku nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wicedyrektor przebywa na zwolnieniu L4 od 20 grudnia 2014r. Dnia 31 marca 2015r. złożył wypowiedzenie z pełnienia funkcji wicedyrektora (powierzenie było do 31 sierpnia 2015r.). W związku z wypowiedzeniem od dnia 1 lipca 2015r. przestanie pełnić funkcję wicedyrektora. Czy istnieje możliwość ograniczenia etatu od 1 września 2015r. pomimo, iż przebywa na zwolnieniu L4 oraz,że w momencie tworzenia arkusza organizacyjnego piastuje jeszcze funkcję wicedyrektora?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe