Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W chwili obecnej nauczyciel znajduje się w okresie wypowiedzenia stanowiska wicedyrektora. Od nowego roku szkolnego już nim nie będzie, a ograniczenie etatu dotyczy właśnie...

PORADA PRAWNA

22 kwietnia 2015 Kadry

Wicedyrektor przebywa na zwolnieniu L4 od 20 grudnia 2014r. Dnia 31 marca 2015r. złożył wypowiedzenie z pełnienia funkcji wicedyrektora (powierzenie było do 31 sierpnia 2015r.). W związku z wypowiedzeniem od dnia 1 lipca 2015r. przestanie pełnić funkcję wicedyrektora. Czy istnieje możliwość ograniczenia etatu od 1 września 2015r. pomimo, iż przebywa na zwolnieniu L4 oraz,że w momencie tworzenia arkusza organizacyjnego piastuje jeszcze funkcję wicedyrektora?

W chwili obecnej nauczyciel znajduje się w okresie wypowiedzenia stanowiska wicedyrektora. Od nowego roku szkolnego już nim nie będzie, a ograniczenie etatu dotyczy właśnie nowego roku szkolnego. W opisanym przypadku można więc ograniczyć etat nauczycielowi. Dodatkowo fakt, że przebywa on na zwolnieniu lekarskim nie ma znaczenia, ponieważ w przypadkach związanych ze zmianami organizacyjnymi szkoły nie stosuje się przepisów ochronnych z kodeksu pracy.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 grudnia 2006 r.
"W przypadku istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z zm.) nie stosuje się art. 41 Kodeksu pracy."

Z uzasadnienia:
"Przy uwarunkowaniach dopuszczających zwolnienie tylko raz w roku (z końcem roku szkolnego) nauczycieli z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela (z zastrzeżeniem ust. 4), uznanie obowiązywania zakazów wypowiadania stosunków pracy w okolicznościach określonych w art. 41 k.p. mogłoby prowadzić do łamania lub pogwałcenia wymagań obiektywnego wyboru do zwolnienia z pracy nauczycieli mniej przydatnych kosztem nauczycieli o wyższych kwalifikacjach zawodowych tylko dlatego, że ci pierwsi w okresie możliwego wypowiadania stosunków pracy okolicznościowo korzystali z usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Inaczej rzecz ujmując, obecność w pracy nauczycieli z wyższymi kwalifikacjami lub walorami zawodowymi w okresie wymuszonego obiektywnymi przyczynami organizacyjnymi szkoły rozwiązywania stosunków pracy byłaby oczywiście dyskryminującym, a przeto niedopuszczalnym kryterium ograniczającym możliwości dokonywania wyborów do zwolnienia z pracy tylko spośród obecnych nauczycieli w pracy, zamiast spośród wszystkich nauczycieli, a zatem obejmujących także nauczycieli potencjalnie mniej przydatnych zawodowo tylko dlatego, że ci ostatni w okresie dokonywania wypowiedzeń korzystali z usprawiedliwionej nieobecności w pracy."

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT