Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, który ma uprawnienia: mgr z pp edukacji wczesnoszkolnej oraz studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki oraz uprawnienia do pracy z dzieckiem autystycznym może pracować z dzieckiem, które ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność sprzężoną: autyzm, słabosłyszenie. Jest to dziecko w I klasie szkoły podstawowej. Powyższy nauczyciel o tych kwalifikacjach pracuje jako nauczyciel wspomagający. Czy ten sam nauczyciel może również prowadzić zajęcia rewalidacyjne w wymiarze dwóch godzin zgodnie z kwalifikacjami?
Na podstawie § 23 ust. 1 w zw. z § 15 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.) nauczyciel posiada kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych na etapie edukacji wczesnoszkolnej z ww. dzieckiem ze względu na autyzm, natomiast nie posiada kwalifikacji do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych ze względu na problemy ze słuchem, ponieważ w tym zakresie nie posiada wykształcenia zgodnego z niepełnosprawnością ucznia zdobytego co najmniej na studiach podyplomowych. Jeśli ze względu na tę ostatnią niepełnosprawność dziecko ma np. problem z mówieniem lub komunikowaniem się, konieczne może być powierzenie części zajęć rewalidacyjnych logopedzie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o pomoc w następującej sytuacji: w świetle art. 222 ust. 1 ustawy z dnia 14.12.2016 r. wprowadzającej ustawę Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60), nauczyciel zatrudniony na pełen etat ma obowiązek wystąpić do dyrektora podstawowego miejsca zatrudnienia o zgodę na dodatkowe zatrudnienie. Czy w świetle przywołanych przepisów placówka wsparcia dziennego - świetlica środowiskowa (prowadzona przez samorząd), która nie jest placówką oświatową - również wymaga takiej zgody?
- Pracownik znalazł inną pracę pozostając nadal w zatrudnieniu z naszą firmą. Pracodawca nie wyraża zgody na odejście za porozumieniem stron (pracownik jest potrzebny na jakiś okres). W jaki (zgodny z przepisami) sposób pracownik może rozwiązać stosunek pracy z obecnym pracodawcą aby na przestrzeni 7 dni rozpocząć nową pracę (taki wymóg postawił nowy pracodawca)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mamy zatrudnionego pracownika administracji w wymiarze pół etatu na zastępstwo. Pracownik 10 godzin pracuje stacjonarnie, a 10 zdalnie. Proszę o pomoc w sprawie urlopu. Pracownikowi jest udzielany urlop godzinowo. Czy jak pracownik napisze wniosek o udzielenie urlopu, a w tym samym dniu ma rozpisaną pracę zdalną, to czy pisze urlop o godziny, w których powinien być stacjonarnie, czy także o godziny zdalne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy rozliczania nieobecności z tytułu opieki nad dzieckiem zgodnie z art.188kp w odniesieniu do nauczycieli. Nauczyciel pracujący na niepełnym etacie ma np. w poniedziałek 2 godz.lek. i chce w tym dniu wziąć opiekę nad dzieckiem: pytanie czy z puli 16 godz (bo nauczyciel zadeklarował godz odbiór opieki) potrącamy mu tylko te 2 godz w których miałby zajęcia czy 8 godz?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole podstawowej jest zatrudniony nauczyciel od 1.09.1993 r. W chwili obecnej pracuje na stanowisku nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w wymiarze całego etatu 18/18, na podstawie mianowania. Dyrektor Szkoły ze względu na zapewnienie organizacji roku szkolnego 2020/2021 chce zmienić warunki umowy nauczycielowi na stanowisko nauczyciela świetlicy w wymiarze 26/26 w formie wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy.
W roku szkolnym 2018/2019 nauczyciel korzystał z długoterminowego zwolnienia lekarskiego. Nauczyciel od 2.09.2019 r. do 1.09.2020 r. przebywał na urlopie zdrowotnym, od 2.09.2020 r. korzysta z urlopu uzupełniającego w wymiarze 56 dni, który będzie dodatkowo wydłużony zwolnieniem lekarskim ze względu na zaplanowany pobyt w sanatorium. Dyrektor szkoły zmuszony jest do ciągłego zatrudniania nauczycieli na zastępstwo w celu zapewnienia wychowawcy klasy. Jednocześnie mając na uwadze dobro dzieci, chce żeby w trakcie roku szkolnego zmieniać wychowawcę klasy.
Nauczyciel będzie nieobecny do 20.11.2020 r. Proszę o informację, kiedy i w jakiej formie można wręczyć nauczycielowi wypowiedzenie warunków pracy nauczyciela? Czy możemy wręczyć zmiany warunków pracy nauczycielowi przebywającemu na urlopie uzupełniającym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe