Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy należy wypłacać wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe/nadgodziny w przypadkach:
1) Dni wolnych od zajęć dydaktycznych (rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, Dzień Nauczyciela) ustalonych i zatwierdzonych na radzie pedagogicznej?
2) Nieobecności ucznia na zajęciach nauczania indywidualnego, jeśli nauczyciel nie poinformował pracodawcy o nieobecności ucznia, pracodawca więc nie ma możliwości przydzielenia innych obowiązków?
3) Dni ustawowo wolnych od pracy zatwierdzonych na radzie pedagogicznej, jeśli nikt z nauczycieli nie zadeklarował chęci pracy w tych dniach?
4) Zwolnienia od pracy (w związku z urlopem okolicznościowym, 2 dniami opieki nad dzieckiem)?
5) Wycieczki szkolnej w przypadku nauczyciela świadczącego opiekę na wycieczce poza szkołą?
6) Nauczyciela, którego klasa jest na wycieczce szkolnej, on jednak pozostał w szkole?
Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.
Ustawodawca wyraźnie wskazuje, że składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. Zatem wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługuje wyłącznie za godziny faktycznie zrealizowane.
Takie stanowisko wyraził również Departament Strategii Ministerstwa Edukacji Narodowej w piśmie z 27 stycznia 2009 r., sygn. DS-WPZN-RD-400-66/09, w którym to zostało stwierdzone, że nie znajduje się uzasadnienia dla poglądu, iż wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe powinno być wypłacane również wtedy, kiedy nie są faktycznie realizowane zadania wynikające z nałożonych obowiązków.
W sytuacji kiedy uczeń nie stawi się na godziny nauczania indywidualnego /rewalidacyjne /wspomagające nauczyciel tak naprawdę wykonuje pracę w dany dzień (np. inne zajęcia zlecone przez dyrektora szkoły lub pozostaje w gotowości do pracy). Zatem nie powinien być pozbawiony prawa do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, które przysługują mu w danym tygodniu zgodnie z ustalonym planem. Podobnie wypowiedziało się Ministerstwo Edukacji Narodowej w odpowiedzi na interpelację nr 9686 Posła Piotra Stanke z dnia 26 maja 2009 r. – jeśli nauczyciel nie miał możliwości realizacji w ten dzień godzin ponadwymiarowych (np. nie był zobowiązany do wykonywania innych zadań) dla celów obliczenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe dzień ten traktuje się jako dzień kiedy pracownik pozostaje w gotowości do pracy.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych nie są urlopem dla nauczycieli i co do zasady powinni oni przebywać w szkole zgodnie z wymiarem czasu pracy.
W uchwale z 6 sierpnia 1987 r. (uchwała SN z 6 sierpnia 1987 r. OSNC z 1989 r. nr 1, poz. 9) Sąd Najwyższy orzekł, że nauczyciel traci prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, gdy ich nieodbycie nastąpi z przyczyn leżących po jego stronie. Natomiast przysługuje mu prawo do wynagrodzenia, gdy nieodbycie zajęć nastąpi z przyczyn zależnych od szkoły, tj. zorganizowanie w tym czasie wycieczki, akademii, nieusprawiedliwionej absencji uczniów, z powodu przerwy w nauczaniu wywołanej warunkami atmosferycznymi.
W uchwale z 29 marca 1989 r. (uchwała SN z 29 marca 1989 r., III PZP 53/88), która jest wiążąca dla innych sądów, Sąd Najwyższy stwierdził, że nie należy się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przypadające w okresach przerw pracy w szkole, w których nie odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Ponadto uznał, że zamieszczenie w planie organizacyjnym szkoły godzin ponadwymiarowych przypadających w dniach ustawowo wolnych od pracy oraz w dniach wolnych od pracy i w okresach przerw pracy szkoły ustalonych w przepisach o organizacji roku szkolnego, w których nie odbywają się zajęcia dydaktyczne lub wychowawcze, nie uprawnia do wynagrodzenia za nieodbyte godziny ponadwymiarowe. Oznacza to, że nauczycielowi nie należy się wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe zaplanowane w dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych, w dniu wolnym od zajęć dydaktycznych, w którym nauczyciel nie prowadzi zajęć opiekuńczo-wychowawczych), w czasie rekolekcji, w dniu rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, w Dniu Edukacji Narodowej. Nauczyciel nie realizuje godzin ponadwymiarowych w czasie szkolenia i nie pozostaje w tym czasie do dyspozycji pracodawcy, nie zachowuje wobec tego prawa do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Sprawa dotyczy szkoły publicznej ogólnodostępnej ... szkoły podstawowej. Mamy w szkole ucznia, który ma orzeczenie o niepełnosprawności oraz orzeczenie PPP o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, indywidualnych. Uczeń w stopniu upośledzenia głębokiego, leżący w zaleceniach PPP ma zapisane: 1. Zajęcia indywidualne zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w oparciu o indywidualny program IPET; 2. systematyczną rehabilitację ruchową, wygaszanie napięć mięśniowych i przykurczy; 3. rehabilitację metodą Bobath oraz PNF. Zatrudniając nauczyciela do pracy z tym dzieckiem mam do dyspozycji ludzi, którzy spełniają realizację pierwszego zalecenia... jednak nie posiadają uprawnień do rehabilitacji. Czy mogę zatrudnić do pracy z dzieckiem nauczyciela z oligofrenopedagogiką, który będzie realizował zadanie 1 i rehabilitanta bez przygotowania pedagogicznego, który będzie realizował zadanie 2 ???
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim od 01.01.2015r. do 27.07.2015r. 28.07.2015r. urodziła dziecko i wykorzystuje urlop macierzyński 20 tygodni + urlop macierzyński dodatkowy - 6 tygodni + urlop rodzicielski 26 tygodni do 25 lipca 2016 roku. Za rok 2015 przysługuje jej 8 tygodni urlopu wypoczynkowego uzupełniającego-56 dni. Jak udzielić urlopu wypoczynkowego uzupełniającego za 2015 rok i od kiedy ponieważ jest to czas urlopu? Nauczycielka zaraz po urlopie chce wziąć urlop wychowawczy. Jaka data końcowa urlopu 30 czerwca 2017 rok - koniec zajęć czy 31 sierpnia 2017 rok koniec roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie, nauczyciel udaje się na rozmowę kwalifikacyjną na nauczyciela dyplomowanego. Czy należy mu się wynagrodzenie, żeby dojechać nie może być na swoich ostatnich 2 lekcjach? Czy musi złożyć wniosek o urlop bezpłatny? Jest to mężczyzną, który nie ma dzieci i z opieki z tytułu wych. dziecka do lat 14 nie skorzysta.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Udzielono mi urlopu dla poratowania zdrowia od 1.09.2012 do 30.06.2013. od 1 lipca wróciłam do pracy na stanowisko wicedyrektora. Czy na te 2 miesiące należy mi się dodatek funkcyjny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który w 1995 roku otrzymał tytuł nauczyciela mianowanego, jest magistrem historii oraz ma ukończone studium nauczycielskie z muzyki może nauczać zarówno historii jak i muzyki w gimnazjum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe