Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, który w 1995 roku otrzymał tytuł nauczyciela mianowanego, jest magistrem historii oraz ma ukończone studium nauczycielskie z muzyki może nauczać zarówno historii jak i muzyki w gimnazjum?
Zgodnie z § 3 Rozporządzenia MEN z dnia 12.03.2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...), kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w gimnazjach posiada osoba, która ukończyła:
1) studia magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Obie treści pytania dotyczą ZFŚS. 1. Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie bezpłatnym od.1.09.2016 do 30.06.2017 należą się świadczenia z ZFŚS? Dodam, iż nauczyciel w trakcie urlopu pracuje w innej szkole w innym mieście; 2. Czy pracownikowi administracji przebywającemu na urlopie wychowawczym w okresie 16.09.2016 r. - 15.08.2019 r. należą się świadczenia z ZFŚS? Dodam, iż pracownik w trakcie urlopu wychowawczego pracuje w innej instytucji publicznej w innej gminie. Czy istnieją jakieś przepisy (wyroki) które interpretują ww. sytuacje.
- 01.09.2020 r. zatrudniliśmy, na czas nieokreślony w pełnym wymiarze, nauczyciela mającego pełne kwalifikacje do nauczania języka angielskiego – na stanowisku nauczyciel kontraktowy. W dniu dzisiejszym (01.06.2022 r.) nauczyciel złożył wniosek o urlop dla poratowania zdrowia. Jesteśmy w posiadaniu zaświadczenia, że nauczyciel jest zatrudniony w innej szkole od 01.09.2013 r. do 31.08.2020 r. (do chwili zatrudnienie w naszej szkole) na podstawie kodeksu pracy w pełnym wymiarze czasu w charakterze nauczyciela, na czas nieokreślony. Szkoła ta jest powołana przez stowarzyszenie. Nauczyciel jest nadal w niej zatrudniony, choć w chwili zatrudnienia złożył oświadczenie, że nasza szkoła jest jego głównym miejscem pracy. Nie jesteśmy w posiadaniu świadectwa pracy za okres zatrudnienia w poprzedniej szkole. Czy na podstawie zaświadczenia możemy wystawić skierowanie do lekarza medycyny pracy uprawniające nauczyciela o ubieganie się o urlop dla poratowania zdrowia? Czy nauczyciel powinien dostarczyć świadectwo pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy prowadzić ewidencję czasu pracy dla nauczycieli, aby była zgodna z przepisami obowiązującymi od dnia 01.01.2019 r.?
Jak ująć w ewidencji godziny ponadwymiarowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Problem tkwi w ogromnym rachunku telefonicznym. Otóż wychowawcy pełniący dyżur w młodzieżowym ośrodku socjoterapii udostępnili wychowankowi służbowy telefon komórkowy, aby zadzwonił do rodziców. Po niedługim czasie okazało się, że ten telefon został zablokowany przez operatora. Wyjaśniając sprawę otrzymałam informację, iż telefon został zablokowany, gdyż z tego numeru ściągane zostały kody sms do gier internetowych na kwotę powyżej tysiąca zł. W związku z tym czy jako dyrektor mogę pociągnąć do odpowiedzialności finansowej wychowawców którzy pełnili tego dnia dyżur i obciążyć ich kosztami tego rachunku, np. poprzez potrącenie z wynagrodzenia. Opiekun prawny dziecka twierdzi, iż nie zapłaci kosztów smsów, gdyż syn był pod opieką wychowawców i to oni są za to odpowiedzialni. Bardzo proszę o odpowiedź z podaniem podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w świadectwie pracy umieszcza się informację, że pracownik korzystał np. z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego? Co należy wpisać w punkcie "Wykorzystał dodatkowy urlop albo inne uprawnienia lub świadczenia przewidziane przepisami prawa pracy"? (czy właśnie te urlopy??), oraz w pkt. "Okresy nieskładkowe, przypadające w okresie zatrudnienia uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe