Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak należy prowadzić ewidencję czasu pracy dla nauczycieli, aby była zgodna z przepisami obowiązującymi od dnia 01.01.2019 r.? Jak ująć w ewidencji godziny ponadwymiarowe?
W samorządowej jednostce oświatowej dla nauczyciela indywidualną ewidencję czasu pracy prowadzi się w ograniczonym zakresie. Jeśli chodzi o obowiązujący nauczyciela 40 – godzinny czas pracy i dodatkowe zajęcia z uczniami, dokumentuje się je tylko w zakresie zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub na ich rzecz w ramach pensum, godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw w dziennikach lekcyjnych lub innych zajęć – art. 35 ust. 1 – 2a, art. 42 ust. 1, 2 i 7a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. i § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2017 r. poz. 1646). W ramach 40 – godzinnego czasu pracy nie ewidencjonuje się pozostałych zadań służbowych wykonywanych w ramach 40 – godzinnego czasu pracy w oparciu o art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 KN, czyli tzw. zadań statutowych innych niż zajęcia z uczniami (wychowankami), ani czynności i zadań związanych z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym. W ewidencji czasu pracy nie powiela się również zapisów z dzienników lekcyjnych lub innych zajęć. Prowadzone w ograniczonym zakresie dokumenty obejmujące indywidualną ewidencję czasu pracy nauczyciela, zakładane od 2019 r., zawierają informację o liczbie godzin nadliczbowych z tytułu przekroczenia 40 – godzinnego tygodnia pracy w innych przypadkach niż realizacja godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw; dniach wolnych od pracy, z oznaczeniem tytułu ich udzielenia; rodzaju i wymiarze zwolnień od pracy; rodzaju i wymiarze innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy; wymiarze nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy - § 6 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2369).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dostarczył do sekretariatu oświadczenie wnioskodawcy w sprawie braku dokumentów. Nauczyciel oświadcza w nim, że w okresie od 06.10.1999 r. do 07.10.2002 r. pracował na gospodarstwie rolnym rodziców. Do oświadczenia zostały dołączone zeznania świadków oraz poświadczenie notarialne dot. własnoręcznie złożonego podpisu. Czy taki dokument jest brany pod uwagę przy naliczaniu wysługi lat bądź nagrody jubileuszowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację czy zaświadczenie o ukończeniu studiów wyższych jest podstawą do zmiany stawki wynagrodzenia nauczyciela, czy zmiany można dokonać wyłącznie na podstawie dyplomu bądź jego uwierzytelnionego odpisu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka chce przejść na emeryturę z dniem 13 lutego 2023 r. Z dniem 14 lutego 2023 r. chcemy ją zatrudnić na umowę na czas niekreślony. Nauczycielka ma powierzenie stanowiska kierownika świetlicy do 31 sierpnia 2026 r. Czy w związku z powyższym, mimo ponownego zatrudnienia od 14 lutego powierzenie ma nadal moc prawną, czy należy zrobić nowe powierzenie obowiązków?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka została z dniem 01.09.2016 r. zatrudniona w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej na 0,69 etatu. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego będzie jej przysługiwał? Urlop ma być obliczony za okres zatrudnienia trwający od 01.09.2016 r. do 31.08.2017 r. - szkoła jest szkołą samorządową.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od dnia 1.09.2013r. zatrudniliśmy nauczyciela mianowanego w pełnym wymiarze na zastępstwo za nauczycielkę która była w ciąży (art 10, ust.7 KN "na czas zwolnienia lekarskiego nauczyciela j.niemieckiego"). Dnia 30.10.2013r. nauczycielka urodziła dziecko, przebywała na urlopie macierzyńskim od 30.10.2013 - 28.10.2014r., po urlopie macierzyńskim udzielono nauczycielce zaległego urlopu wypoczynkowego od dnia 29.10.2014r do dnia 17.02.2015r. W czasie zaległego urlopu wypoczynkowego nauczycielka zaszła w ciążę drugim dzieckiem i od 27.01.2015r. przebywa na zwolnieniu lekarskim.
Czy umowę zawartą 1.09.2013r z nauczycielem na zastępstwo mogę traktować jako jedną, czy powinnam zawierać na każdą z zaistniałych okoliczności odrębną umowę? Jeżeli tego nie zrobiłam, czy powinnam wypowiedzieć nauczycielowi za trzymiesięcznym wypowiedzeniem umowę w maju traktując ją jako umowę na czas nieokreślony (w przyszłym roku szkolnym może nie być godzin dla nauczyciela zatrudnionego na zastępstwo)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe