Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy na prowadzenie pracowni komputerowej (nie chodzi o prowadzenie lekcji, lecz np. wgrywanie w całej szkole programów antywirusowych, zakładanie sieci itp.) w szkole należy mieć wykształcenie pedagogiczne oraz zarządzanie siecią?
Z treści pytania wynika, że dana osoba ma zajmować stanowisko niepedagogiczne. W związku z tym nie musi posiadać kwalifikacji nauczyciela informatyki. Z kolei ponieważ nie wiadomo, na jakim konkretnie stanowisku miałby być zatrudniony pracownik, jakie jeszcze inne zadania służbowe miałby wykonywać oprócz ww. ani jaki już posiada poziom wykształcenia, dlatego niemożliwe jest jednoznaczne udzielenie odpowiedzi na pytanie w sprawie kierunku kształcenia. Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 910 ze zm. z zw. z art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1282) pracownik niepedagogiczny musi posiadać kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania pracy na określonym stanowisku (nie dotyczy to więc tylko niektórych czynności służbowych). Określa je bardzo ogólnie załącznik nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2018 r., poz. 936 ze zm.), wskazując generalnie na kierunek kształcenia zgodny z zajmowanym stanowiskiem. Przepisy nie określają bowiem kwalifikacji wymaganych do wykonywania wybranych zadań na poszczególnych stanowiskach niepedagogicznych, w tym nie regulują kwestii, czy do zakładania sieci i wgrywania oprogramowania konieczne jest posiadanie kwalifikacji z zakresu zarządzania siecią. W związku z tym dyrektor musi ocenić, czy osoba zajmująca stanowisko, do zakresu zadań którego należy wykonywanie ww. czynności, posiada obecnie kwalifikacje (w tym wiedzę i doświadczenie) niezbędne do prawidłowego realizowania tych zadań w warunkach konkretnej szkoły, czy musi je uzupełnić np. z zakresu zarządzania siecią.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- U ucznia klasy V zdiagnozowano cukrzycę typu I-go. Uczeń po powrocie do szkoły został objęty szczególną opieką wychowawcy. Jest miejsce gdzie może dokonywać pomiarów glukozy i wstrzyknięć insuliny. Kadra pedagogiczna posiada podstawową wiedzę na temat choroby. Mimo to matka żąda przeszkolenia nauczycieli w zakresie pracy z jej dzieckiem. Czy mam prawny obowiązek zorganizować szkolenie kadry pedagogicznej i innych pracowników szkoły na temat pracy z dzieckiem z cukrzycą? Jeżeli tak to proszę podać jakie przepisy to regulują i kto jest uprawniony do prowadzenia takiego szkolenia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Na ile części powinien być podzielony dzień w przedszkolu na 3 czy 5 części? Co powinny zawierać poszczególne części?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy z funduszu na doskonalenie zawodowe nauczycieli można sfinansować koszty przejazdu na szkolenie nauczyciela?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczniowi zmieniającemu szkołę zakładamy nowy arkusz. Jak wygląda sytuacja z numeracją stron w arkuszu? Jeśli uczeń przyszedł do klasy czwartej, to czy oceny z klasy czwartej w nowej szkole wpisujemy w nowym arkuszu na stronie drugiej czy piątej? Jeżeli uczeń w trakcie nauki zmienił adres zamieszkania, czy dokonujemy korekty adresu w arkuszu ocen? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy decyzje w sprawach ZFŚS, zwolnień z wych.fiz., i w innych sprawach, należy numerować osobno, czy wszystkie razem nadając kolejne numery?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe