Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

DOKUMENT DO SPRAWDZENIA

ZAMÓW DOKUMENT

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Co do zasady nie można upubliczniać informacji o wysokości zarobków czy premii pracowników.Ujawnianie zarobków pracownika to naruszenie jego dóbr osobistychDane dotyczące...

PORADA PRAWNA

07 listopada 2014 Inne

Czy można ujawniać dane dotyczące zarobków pracownika bez jego zgody? Czy obowiązuje tajność wynagrodzenia?


Co do zasady nie można upubliczniać informacji o wysokości zarobków czy premii pracowników.

Ujawnianie zarobków pracownika to naruszenie jego dóbr osobistych

Dane dotyczące zarobków należą do kategorii dóbr osobistych i są chronione przepisami Kodeksu cywilnego.

Takie stanowisko wyraził Sąd Najwyższy w uchwale składu 7 sędziów z 16 lipca 1993 r. (sygn. I PZP 28/93, OSNC 1994/1/2). Sąd orzekł, że ujawnienie przez pracodawcę bez zgody pracownika wysokości jego wynagrodzenia za pracę może naruszać dobra osobiste w rozumieniu art. 23 i 24 k.c.

Ujawnienie zarobków pracownika wymaga jego zgody

Powyższe stanowisko wskazuje, że dane o wynagrodzeniu pracownika należy zaliczyć do grupy informacji, których ujawnienie wymaga zgody osoby, której dotyczą lub sytuacji, gdy szczególny przepis prawa jednoznacznie upoważnia określone podmioty do ich uzyskania.

Przedział przysługujących pracownikom uposażeń nie jest tajny

Zakaz podawania do wiadomości wysokości płacy nie obejmuje informacji określających zakres wysokości przysługujących uposażeń w zależności np. od zajmowanego stanowiska lub posiadanych kwalifikacji.

W takim przypadku nie jest podawana indywidualnie wysokość płacy konkretnego pracownika, lecz wyłącznie tzw. widełki, w jakich mieszą się zarobki i jest to dopuszczalne.

Wynagrodzenie niektórych osób jest jawne

Jednocześnie są przepisy przesądzające o jawności wynagrodzenia określonych osób. Chodzi np. o osoby pełniące określone funkcje w samorządzie terytorialnym, wynagrodzenia członków zarządów spółek giełdowych. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2022 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT