Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak przygotować raport o dostępności w przedszkolu niepublicznym? Jakie elementy powinien zawierać taki dokument? Kto jest uprawniony do jego przygotowania? Jaki urząd może kontrolować prawidłowość przygotowania raportu?
Przepisy ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020 r., poz. 1062) stanowią, że zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami jest obowiązkiem podmiotów publicznych lub podmiotów uzależnionych finansowo, kapitałowo organizacyjnie od podmiotów publicznych. Ustawa w węższym zakresie reguluje obowiązek zapewniania dostępności przez podmioty niepubliczne. Egzekwowanie obowiązku od podmiotów niepublicznych jest możliwe w przypadku zlecenia lub powierzenia w ramach umowy realizacji zadań publicznych finansowanych z udziałem środków publicznych lub w przypadku udzielenia zamówienia publicznego (art. 4 ust. 3–4 ww. ustawy).
Niepubliczne przedszkola otrzymują dotacje od jednostek samorządu terytorialnego na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1930). Organ prowadzący niepubliczne przedszkole w zakresie działania przedszkola, jako działalności finansowanej z dotacji samorządowej, jest zobowiązany do przekazania co 4 lata, najpóźniej do dnia 31 marca danego roku, raportu o stanie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w danym podmiocie, i publikowania go na swojej stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej, a jeżeli nie ma strony podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej – na swojej stronie internetowej. Zakres przedmiotowy raportu wyznacza przepis art. 11 ust. 2 ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Raport o stanie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami zawiera:
- informacje w zakresie spełniania przez dany podmiot, w ramach prowadzonej działalności, minimalnych wymagań, o których mowa w art. 6;
- w każdym przypadku zapewnienia dostępu alternatywnego zgodnie z art. 7 – analizę uzasadniającą brak zapewnienia dostępności osobie ze szczególnymi potrzebami.
Raport sporządza się na specjalnym formularzu opracowanym przez ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego i udostępnionym na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej tego ministra. Poprawność przygotowania raportu może być kontrolowana przez NIK jako organ kontroli państwowej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę podać jakie informacje powinno zawierać oświadczenie dyrektora o stanie kontroli zarządczej. Jeśli można, to proszę o wzór takiego oświadczenia.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń jest nieklasyfikowany w pierwszym semestrze z powodu nieusprawiedliwionych nieobecności na zajęciach. Czy taki uczeń może być klasyfikowany na II semestr? Czy ma szansę w tym roku szkolnym otrzymać promocję? Jeśli tak, to jak szkoła powinna mu w tym pomóc?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik ma upoważnienie do dostępu danych do bazy SIO do końca czerwca 2018 r. Od września 2017 r. ktoś inny przejmie te obowiązki. Co w takim przypadku należy zrobić?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W związku z wpływem do szkoły oświadczeń rodziców uczniów o rezygnacji z usług profilaktyki zdrowotnej na terenie szkoły oraz niewyrażeniu przez nich zgody na: mierzenie temperatury, noszenie maseczek, kierowanie dzieci do izolatki, dezynfekcji rąk płynami dezynfekującymi zwracamy się z prośbą o wyrażenie opinii w tym temacie. Rodzice powołują się w pismach na ustawę z dnia 12.04.2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. 2019 poz. 1078 art. 7) oraz na konstytucję RP art. 31 ust. 3. Czy szkoła musi uwzględnić takie oświadczenia rodziców w dobie panującej pandemii biorąc pod uwagę, że większość dzieci i rodziców dostosowuje się do zaleceń i procedur związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się COVID-19? Jak możemy ustosunkować się do tego typu oświadczeń uwzględniając dobro wszystkich dzieci, rodziców, nauczycieli, pracowników?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciele mają obowiązek odprowadzania uczniów na przystanek autobusowy (około 200 m) oraz przyprowadzania rano do szkoły? Pytanie dotyczy obowiązku dowozów uczniów do szkoły i sprawowanej opieki nad dziećmi dowożonymi do szkoły.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe