Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzień dobry,Z uwagi na wprowadzenie zawieszenia funkcjonowania szkół od dnia 12.03.w magazynie intendenta pozostały produkty, których terminowość jest nieważna.Proszę o przekazanie procedur i ewentualnych gotowych dokumentów jak powinien dyrektor szkoły w takiej sytuacji postąpić.Czy powołuje komisje likwidacji artykułów ,czy wydaje zarządzenie.Sprawa pilna.Bardzo proszę o pomoc.Dziękuję.
Jeżeli produkty są już po dacie przydatności do spożycia albo z innych powodów (np. przerwany cykl chłodniczy) nie nadają się do spożycia to stają się odpadami. Co do zasady odpady możemy podzielić na dwie podstawowe grupy:
• odpady pochodzenia roślinnego (np. owoce, warzywa), które są odpadami komunalnymi;
• odpady pochodzenia odzwierzęcego (nie tylko mięso, ale także jajka, mleko), które są odpadami niebezpiecznymi.
Zasady postępowania z odpadami określone są w dwóch aktach prawnych:
• ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 797 z późn. zm.);
• rozporządzeniu (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy o odpadach - odpadami komunalnymi są odpady powstające w gospodarstwach domowych, z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych; niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne pozostają niesegregowanymi (zmieszanymi) odpadami komunalnymi, nawet jeżeli zostały poddane czynności przetwarzania odpadów, która nie zmieniła w sposób znaczący ich właściwości.
Wynika z tego jasno, że również np. przedszkole czy szkoła może produkować odpady komunalne, które mogą być wyrzucone do „zwykłych” kontenerów.
Inaczej sprawa się ma z odpadami niebezpiecznymi, o których była mowa wyżej. One podlegają rozporządzeniu WE nr 1069/2009, które wyraźnie stanowi, że przeterminowana żywność pochodzenia zwierzęcego jest odpadem kategorii 3 .
Najbezpieczniejszą forma „pozbycia” się takich odpadów jest ich utylizacja przez profesjonalną firmę. Wówczas dyrektor jednostki ma pewność, że postąpił zgodnie z prawem i nie naraża się na odpowiedzialność.
Dyrektor jednostki jako osoba nią kierująca jest w pełni władny do podjęcia decyzji w tym zakresie. Najwłaściwszą formą będzie tu po prostu podpisanie umowy z firmą zajmująca się profesjonalną utylizacją odpadów.
Podkreślić należy, że psująca się żywność na terenie placówki zawsze stwarza niebezpieczeństwo negatywnych konsekwencji w przypadku doraźnej kontroli Sanepidu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy przedszkole ma obowiązek udzielania pomocy psychologiczno- pedagogicznej, jeżeli tak to na jakiej podstawie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy można założyć w szkole podstawowej w pokoju nauczycielskim monitoring. W ostatnim czasie nauczyciele coraz częściej zgłaszają zaginięcie rzeczy osobistych. Pokój nauczycielski jest zamykany na klucz i nikt z zewnątrz nie ma do niego dostępu.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został zawieszony. Trwa postępowanie dyscyplinarne. Jest opieszałe - ponad rok. Czy można przed zakończeniem postępowania przywrócić nauczyciela (mam informację, że postępowanie prokuratorskie zostało umorzone). Dalsze zawieszenie (wakacje, urlop), będzie generować koszty.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy frekwencja z nadobowiązkowych zajęć wychowania do życia w rodzinie wpływa na ogólną frekwencję semestralną? Czy należy prowadzić ten przedmiot w oddzielnym dzienniku?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w szkole samorządowej w placówce nieferyjnej złożył wniosek o dofinansowanie wypoczynku letniego organizowanego we własnym zakresie. Jego stosunek pracy ulega rozwiązaniu z dniem 30 czerwca. Czy ma prawo do wymienionego świadczenia, jeśli jego wypłata nastąpi przed upływem okresu zatrudnienia? Czy zachowuje prawo do wymienionego świadczenia, jeśli jego wypłata nastąpi po upływie okresu zatrudnienia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe