Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Dotacja samorządowa przyznana na dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego może być wykorzystana wyłącznie na pokrycie wydatków związanych z realizacją...

PORADA PRAWNA

02 czerwca 2020 Prawo oświatowe

Czy mogę z dotacji na kształcenie specjalne (na dzieci niepełnosprawne) wypłacić nauczycielowi wychowania przedszkolnego grupy integracyjnej dodatek trudnościowy pokrywany w 100% z tej dotacji?

Dotacja samorządowa przyznana na dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego może być wykorzystana wyłącznie na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań związanych z organizacją kształcenia specjalnego, a są nimi wydatki na realizację zadań wynikających z zaleceń zawartych w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego i w indywidualnych programach edukacyjno-terapeutycznych oraz na zapewnienie warunków ich realizacji, zgodnie z art. 35 ust. 1, ust. 4 i ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz.U. z 2020 r., poz. 17. Zapewne ani orzeczenia poszczególnych uczniów, ani też IPET-y nie zawierają zaleceń w zakresie wynagradzania nauczyciela wychowania przedszkolnego, ponieważ dotyczą jedynie zaleceń dla niepełnosprawnego ucznia. Natomiast do warunków realizacji tych zaleceń lub IPET należy wynagrodzenie tylko tego nauczyciela, który prowadzi z danym dzieckiem zajęcia z zakresu kształcenia specjalnego według orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oraz IPET. W związku z tym z dotacji na kształcenie specjalne nie finansuje się wynagrodzenia nauczyciela wychowania przedszkolnego w oddziale integracyjnym tylko za sam fakt obecności w oddziale niepełnosprawnych dzieci. Wynagrodzenie nauczyciela wychowania przedszkolnego w oddziale integracyjnym można jedynie pokryć z części dotacji naliczonej jak na zdrowe dzieci, a sama wypłata konkretnego dodatku jest uzależniona od jego przyznania w wewnętrznych regulacjach danego przedszkola (np. w regulaminie wynagradzania) albo w umowie o pracę – art. 35 ust. 1 i ust. 5 pkt 4 UoFZO, art. 9 § 1 i 2 oraz art. 18 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT