Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor może ustalać – samodzielnie, bez konsultacji z RP – czas rozpoczęcia zajęć lekcyjnych? Czy koliduje to z możliwością skorzystania z komunikacji publicznej/ przyjazdami do pracy i odjazdami z pracy nauczycieli/ bardzo długim czasem oczekiwania na zajęcia i po zajęciach? Proszę o podstawę prawną.
O godzinie rozpoczynania zajęć w szkole decyduje dyrektor, ustalając tygodniowy rozkład zajęć na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacji szkoły, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy, zgodnie z art. 110 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2021 r., poz. 1082. W tym zakresie dyrektor kieruje się potrzebami szkoły, a żaden przepis nie uzależnia treści tygodniowego rozkładu zajęć od rozkładu jazdy komunikacji publicznej, z której korzystają nauczyciele (nie jest to zagadnienie z zakresu ochrony zdrowia i higieny pracy), ani czasem ich oczekiwania na zajęcia i po nich. Poza prowadzeniem zajęć nauczyciele w ramach obowiązującego czasu pracy i otrzymywanego wynagrodzenia wykonują inne obowiązki służbowe (art. 42 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.). Wprowadzenie rozkładu zajęć przez dyrektora nie jest uzależnione od przeprowadzenia „konsultacji” z radą pedagogiczną; takiego wymogu nie nakłada na dyrektora art. 110 ust. 4 PO. Rada pedagogiczna może natomiast w każdym czasie w niewiążący dla dyrektora sposób zaopiniować tygodniowy rozkład zajęć (przed jego wprowadzeniem albo po), zgodnie z art. 70 ust. 2 pkt 1 PO, natomiast organ ten nie może zmienić godzin rozpoczęcia zajęć, które ustalił dyrektor.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Prowadzimy Szkołę Podstawową i oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej. Z naszej wiedzy i uzyskanych informacji do oddziału przedszkolnego mogą uczestniczyć dzieci 5-6 letnie w grupie starszej i 3-4 latki w grupie młodszej. Tak też planujemy prowadzić zajęcia w naszym oddziale przedszkolnym. Czy jest to zgodne z przepisami? Czy od 1 września 2014 r. nastąpi automatyczne przekształcenie oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Zespół tych placówek? Czy oznacza to, że do oddziału przedszkolnego będzie można przyjmować dzieci młodsze niż 5 letnie.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel religii zatrudniony w szkole niepublicznej na podstawie umowy o pracę (na czas nieokreślony) zatrudniony od 1.09.2012 r. (w niepełnym wymiarze godzin), 26 czerwca 2013 r. otrzymał wypowiedzenie. 28 czerwca 2013 r. ten sam nauczyciel złożył do dyrektora wniosek o ocenę pracy. Pragnę nadmienić, że ten nauczyciel jest też zatrudniony w szkole publicznej, która jest jego szkołą macierzystą. Pytania: 1.) Czy dyrektor musi wystawić taką ocenę? 2.) W jakim terminie? (wiem, że obowiązuje termin 3 miesięcy, ale czy nie przedłuża się go o okres ustawowych wakacji/ferii?). 3)Czy w świetle nowych przepisów ocena ma mieć charakter opisowy, czy też jak dawniej przyznaje się nauczycielom ocenę wyróżniającą, szczególnie wyr. etc...?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń, który uczęszcza do klasy sportowej, ale nie uczestniczy w zajęciach (hokej na trawie), ponieważ przeszedł do tej klasy z innego oddziału, powinien mieć w miejsce oceny wpisane "zwolniony" czy stawiamy kreskę?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje przepis, że nauczyciel przedszkola musi pisać samodzielnie plany miesięczne? My pracujemy na planach przygotowanych przez wydawnictwo opracowanych zgodnie z wybranym programem wychowania przedszkolnego? Czy w dziennikach zajęć przy zapisach realizowanych treści od września 2017 roku w dalszym ciągu trzeba wpisywać numery realizowanych obszarów z podstawy programowej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jestem na etapie rekrutacji, proszę mi odpowiedzieć jakie przepisy wskazują, że dzieci w wieku 3-5 lat z dniem 01 września 2017 mają prawo do wychowania przedszkolnego (szczególnie mi chodzi o 3 latki)? Informacja ważna jest mi na potrzeby pracy komisji rekrutacyjnej w przedszkolu już na początek kwietnia 2017r. Co należy zrobić jak dzieci jest więcej? Mamy ustalone kryteria rekrutacji przez gminę czy brać również kryteria ustalone przez ustawę prawo z dnia 14.grudnia 2016r.?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe