Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy i jak rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem, który zatrudniony na podstawie mianowania przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia do 20.01.2020 r..Pracuje w Zespole Szkół (gimnazjum i liceum). Nie ma możliwości zatrudnienia na pełny etat.
W czasie urlopu dla poratowania zdrowia można nauczycielowi doręczyć wypowiedzenie z przyczyn organizacyjnych – wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 października 2013 r., II PK 22/13. Jeżeli brak godzin wynika w wygaszenia klas gimnazjalnych w zespole, nauczyciela samorządowego zespołu należało do 15 maja 2019 r. poinformować na piśmie o zmianach organizacyjnych i braku możliwości kontynuacji zatrudnienia, a także o możliwości odmówienia w ciągu 7 dni przejścia w stan nieczynny; o ile została złożona terminowa odmowa, uprawnia to dyrektora zespołu do doręczenia najpóźniej 31 maja 2019 r. trzymiesięcznego wypowiedzenia ze skutkiem na dzień 31 sierpnia 2019 r. (art. 225 ust. 12 w zw. z ust. 1, 3, 4, 6 i 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 ze zm.). W przypadku, gdy czynności te nie zostały wykonane, zwolnienie nauczyciela z końcem bieżącego roku szkolnego może nastąpić prawidłowo tylko w trybie porozumienia stron – art. 23 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Z kolei brak godzin wynikający ze zmian organizacyjnych tylko w liceum, uprawnia dyrektora do doręczenia do 31 maja 2019 r. 3-miesięcznego wypowiedzenia wraz z informacją, że stanie się ono bezskuteczne w przypadku złożenia w terminie 30 dni wniosku o przeniesienie w stan nieczynny. Po 31 maja 2019 r. również można doręczyć wypowiedzenie i można zastosować skrócony okres wypowiedzenia maksymalnie do 1 miesiąca z obowiązkiem wypłacenia odszkodowania za to skrócenie – art. 20 ust. 1 pkt 2, ust. 3 i ust. 5 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o podanie wzoru przykładowych kryteriów pracowników niepedagogicznych w szkole do zwolnienia
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, dla którego nie ma godzin na kolejny rok szkolny można wręczyć wypowiedzenie warunków pracy w kwietniu, z informacją, że obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, który kończy się 31 sierpnia 2019 roku? Czy konieczne jest czekanie z taką informacją dla nauczyciela do maja?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy z projektu rozporządzenia MEN z dnia 08 lutego 2017r wynika, że od września 2017r będę mogła kontynuować zatrudnienie z nauczycielem do nauczania języka angielskiego w liceum ogólnokształcacym, który ma ukończone Kolegium Języków Obcych w zakresie nauczania języka angielskiego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza (licencjat)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak prawidłowo zmienić umowę nauczycielowi kontraktowemu, który posiadał 2 umowy, jedną na czas nieokreślony, drugą na zastępstwo. Sytuacja wygląda następująco. Nauczycielka od 1 września 2011 r. jest zatrudniona na czas nieokreślony na 9/18 etatu jako nauczyciel języka francuskiego. Od 1 września.2013 r. została zatrudniona jako nauczyciel języka niemieckiego - umowa na zastępstwo na 9/18 etatu. Osoba, która była zastępowana przez tą panią zrezygnowała z pracy. Poprosiła o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z dniem 31 sierpnia 2014 r. Czy w tej sytuacji należy wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony (wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy) i zawrzeć nową umowę na pełen etat na czas nieokreślony? Czy wystarczy zawrzeć porozumienie zmieniające warunki umowy o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące odprawy dla nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę od 1.09.2005 r. do 31.08.2013 r. Wypowiedzenie z art. 27 KN.
Czy w tym przypadku należy się powołać na ustawę z 13 marca 2003 r. – który art.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe