Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, dla którego nie ma godzin na kolejny rok szkolny można wręczyć wypowiedzenie warunków pracy w kwietniu, z informacją, że obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, który kończy się 31 sierpnia 2019 roku? Czy konieczne jest czekanie z taką informacją dla nauczyciela do maja?
Niedopuszczalne jest dokonanie przez dyrektora wypowiedzenia warunków pracy w trybie art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. w odniesieniu do nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, co podkreśla liczne orzecznictwo, m.in. wyroki SN: z dnia 4 kwietnia 2017 r., II PK 81/16; z dnia 8 lipca 2015 r., II PK 11/15; z dnia 16 lipca 2013 r., II PK 334/12; z dnia 23 lutego 1999 r., I PKN 595/98; z dnia 26 marca 2013 r., III PK 37/12; z dnia 16 maja 2006 r., I PK 213/05.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel mianowany mojej szkoły przebywał na urlopie bezpłatnym 1 miesiąc. Od października wraca do pracy. Przed urlopem zatrudniony był na pełen etat. Czy mogę zatrudnić go na niepełny etat (16/18) z uwagi na brak godzin dydaktycznych? Proszę o szybką odpowiedź oraz podanie podstawy prawnej. W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela nie można zmienić w październiku wymiaru godzin na mniejszy. W szkołach feryjnych obowiązuje trzymiesięczne wypowiedzenie ze skutkiem na koniec roku szkolnego. Nauczyciel mianowany może wyrazić zgodę na ograniczenie wymiaru zatrudnienia w trybie art. 22 KN. W związku z tym, że w razie odmowy stosuje się przepisy art. 20 KN (czyli zwolnienie), propozycja ograniczenia etatu musi nastąpić odpowiednio wcześniej, aby móc zastosować okres wypowiedzenia (3 miesiące lub skrócony - 1-miesięczny, ale też ze skutkiem na koniec roku szkolnego).
Warunek rozwiązania umowy z końcem roku szkolnego nie dotyczy nauczycieli szkół nieferyjnych, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego oraz nauczycieli szkół, w których zakończenie cyklu kształcenia następuje w trakcie roku szkolnego. W takich przypadkach obowiązują jednak okresy wypowiedzenia. Jedyną możliwością zmiany wymiaru godzin nauczycielowi szkoły feryjnej w trakcie roku szkolnego jest porozumienie stron. Jeżeli jednak sprawa dotyczy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, musiałoby nastąpić rozwiązanie stosunku pracy i nawiązanie nowego - na podstawie umowy o pracę. Czy w takim razie powinienem zatrudnionemu nauczycielowi mianowanemu na 16/18, płacić wynagrodzenie za pełen etat czyli 18/18?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy art. 9a ust. 3 KN odnosi się tylko do nauczycieli? Czy może być zastosowany w przypadku, gdy intendent zostaje nauczycielem?
- Moje pytanie dotyczy procedur wypłacania premii regulaminowej pracownikom niepedagogicznym. Każdemu pracownikowi o ile dobrze wypełnia swoje obowiązki przysługuje premia w wysokości 20% (tak ma zapisane w umowie). Jak należy wobec tego postępować w sytuacji, gdy pracownik jest na zwolnieniu lekarskim np. 7 dni? A jak w sytuacji gdy jest na urlopie macierzyńskim lub kilkumiesięcznym zwolnieniu? Czy właściwy jest zapis w regulaminie, że za każdy dzień zwolnienia lekarskiego pracownik traci 1% premii? Zasady wypłacania premii regulaminowej określa pracodawca. Wśród nich może znaleźć się zapis o obniżeniu premii za każdy dzień absencji chorobowej (choć najczęściej stosowany jest dłuższy okres, np. tygodniowy). Takie dłuższe zwolnienia bardziej obciążają pozostałych pracowników, którzy wykonują pracę za nieobecną osobę. W przypadku nieobecności takich jak urlop macierzyński czy kilkumiesięczne zwolnienie pracodawca nie płaci premii, ponieważ pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia lecz stosowny zasiłek (macierzyński, chorobowy). Wątpliwości budzi jedynie zapis w umowie. Powinien on brzmieć: premia do 20% wypłacana zgodnie z regulaminem premiowania albo premia regulaminowa w wysokości do 20%. Jeżeli pracownik ma wpisane w umowie, że jednym ze składników wynagrodzenia jest premia w wysokości 20%, to może domagać się wypłaty tego składnika. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Mamy jednak jeszcze problem z premią Pani przebywającej na urlopie macierzyńskim. Nasza księgowa co miesiąc dopomina się o ustalenie wysokości premii każdemu pracownikowi łącznie z tą Panią. Wg Państwa odpowiedzi nie powinno się jej przyznawać. Dyrektor wpisał 0%. Księgowa twierdzi, że mimo wszystko powinna mieć przyznane, aby wyliczyć to do wyliczania zasiłku. Jak powinno być właściwie? Czy ta Pani powinna być uwzględniona w ogóle na listach premii?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba, która ukończyła Akademię Sztuk Pięknych oraz podyplomowo ukończyła przygotowanie pedagogiczne może zostać zatrudniona na świetlicy szkolnej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może iść na urlop dla poratowania zdrowia tuż przed wakacjami letnimi lub w czasie trwania wakacji?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe