Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak prawidłowo zmienić umowę nauczycielowi kontraktowemu, który posiadał 2 umowy, jedną na czas nieokreślony, drugą na zastępstwo. Sytuacja wygląda następująco. Nauczycielka od 1 września 2011 r. jest zatrudniona na czas nieokreślony na 9/18 etatu jako nauczyciel języka francuskiego. Od 1 września.2013 r. została zatrudniona jako nauczyciel języka niemieckiego - umowa na zastępstwo na 9/18 etatu. Osoba, która była zastępowana przez tą panią zrezygnowała z pracy. Poprosiła o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z dniem 31 sierpnia 2014 r. Czy w tej sytuacji należy wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony (wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy) i zawrzeć nową umowę na pełen etat na czas nieokreślony? Czy wystarczy zawrzeć porozumienie zmieniające warunki umowy o pracę?
W takiej sytuacji wystarczy zawrzeć porozumienie zmieniające warunki umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Takie porozumienie, w przeciwieństwie do wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy, nie zostało uregulowane w Kodeksie pracy . Mimo to często można się spotkać z praktyką jego stosowania.
Podstawę do zawarcia porozumienia zmieniające warunki pracy stanowi art. 3531 Kodeksu cywilnego, regulujący zasadę swobody umów. Według niniejszego przepisu strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Porozumienie zmieniające warunki pracy wymaga zgodnego oświadczenia woli obu stron stosunku pracy.
Dla swojej skuteczności powinno ono zawierać:
- konkretną informację, które warunki i w jakim zakresie ulegają modyfikacji;
- datę od kiedy nowe warunki pracy zaczną obowiązywać;
- wyraźne wskazanie, że jest to zgodne oświadczenie woli obu stron umowy.
Porozumienie takie najlepiej zawrzeć na piśmie w formie aneksu do umowy o pracy.
Do porozumienia zmieniającego stosuje się odpowiednio przepisy KP dotyczące rozwiązywania umów o pracę, a także na mocy art. 300 KP odpowiednie w tym zakresie przepisy KC.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zwracam się z zapytaniem czy funkcjonariuszka Straży Granicznej posiada wykształcenie pedagogiczne? Funkcjonariuszka ukończyła studia 24.09.1990r. na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z tytułem magister psychologii. Ponadto posiada 1 stopień specjalizacji psychologii klinicznej oraz zaświadczenie ukończenia dwuletniego cyklu pod nazwą Program Edukacji Psychologicznej w
zakresie Terapii Gestald. Program obejmował zajęcia treningowe, warsztatowe, seminaryjne i wykładowe w wymiarze 400 godzin, w tym 350 zajęć praktycznych. W rozmowie telefonicznej z dziekanatem Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego uzyskano informację, iż na tym kierunku studiów były przedmioty pedagogiczne oraz praktyka, ale nie uzyskano informacji w jakim wymiarze.
Czy w związku z posiadanym wykształceniem ma przygotowanie pedagogiczne?
Za poradę serdecznie dziękuję!
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dziś tj. 28.01., nauczyciel przebywający wcześniej 5 miesięcy na zwolnieniu lekarskim, przyniósł zaświadczenie od lekarza o niezdolności do wykonywania pracy. Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony na podstawie mianowania, 59 lat, 32 lata pracy w szkole.W związku z tym chcę się upewnić czy dobrze interpretuję przepisy - Karta Nauczyciela. Jako pracodawca jutro przekazuję nauczycielowi pismo- rozwiązuję z nauczycielem stosunek pracy z dniem 31 stycznia 2019 r., a następnie przyznaję mu 6- miesięczną odprawę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 stycznia 2024 r. chcę przenieść kilku nauczycieli zatrudnionych w szkole podstawowej do liceum ogólnokształcącego mieszczących się w tym samym budynku i mających tego samego dyrektora. W jaki sposób zrobić to zgodnie z prawem, co umieścić w piśmie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może wstrzymać wynagrodzenie nauczyciela, który nie wpisuje tematyki lekcji (i frekwencji) do dziennika elektronicznego.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w niepublicznej szkole podstawowej nauczycieli którzy mają np. 2h historii lub 3h plastyki można zatrudnić na umowę zlecenie? Plan zajęć w/w nauczyciele ustalą sobie sami.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe