Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chciałabym poznać opinie na temat praktycznych rozwiązań z zakresu: - czasu pracy - zasad jego ewidencjonowania, - urlopów wypoczynkowych nauczycieli zatrudnionych w niepublicznych szkołach, - jak ewidencjonować nieobecność nauczycieli w szkole, gdy nie jest to czas ich urlopu (np. między świętami Bożego Narodzenia nie przychodzą do pracy, ale nie mają urlopu)
Na podstawie § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2018 r., poz. 2369) pracodawca prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika ewidencję czasu pracy, zawierająca informacje o: liczbie przepracowanych godzin oraz godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy, liczbie godzin nadliczbowych, dniach wolnych od pracy, z oznaczeniem tytułu ich udzielenia (np. urlopy wypoczynkowe i inne), rodzaju i wymiarze zwolnień od pracy, rodzaju i wymiarze innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy, wymiarze nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy. W związku z tym w dniach, gdy nauczyciel jest nieobecny w pracy w czasie, gdy w szkole nie odbywają się zajęcia, wpisuje się nieobecność usprawiedliwioną, gdy nauczyciel np. korzystał ze zwolnienia lekarskiego, opieki nad dzieckiem lub innego zwolnienia z pracy albo nieobecność nieusprawiedliwioną, gdy nauczycielowi zlecono jakąś konkretną pracę w czasie nieobecności uczniów, ale nauczyciel jej nie wykonał (§ 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, Dz.U. z 2014 r., poz. 1632). Natomiast obecność w pracy odnotowuje się, gdy pracodawca zlecił nauczycielowi wykonywanie pracy poza siedzibą szkoły i nauczyciel ją wykonywał albo gdy nauczycielowi nie przydzielono żadnych zadań i nie zobowiązano do stawienia się w szkole (tzw. niezawiniony przestój).
W pytaniu nie sprecyzowano, jakie wątpliwości dotyczą czasu pracy i urlopów nauczycieli a więc ogólnie należy wskazać, że w niepublicznych szkołach dotyczą ich takie same regulacje, co pracowników niepedagogicznych, czyli pełnoetatowy nauczyciel ma do przepracowania 40 godzin tygodniowo w ciągu 5 dni oraz korzysta z urlopu w wymiarze 20 albo 26 dni, gdy ma co najmniej 10 - letni staż (art. 129 § 1, art. 154 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu w przedszkolu pracującemu do 5 godzin dziennie należy się dzień wolny w związku z kontrolnymi badaniami po długotrwałym zwolnieniu lekarskim(powyżej 30 dni) - wypadek w pracy?
- Nauczyciel wychowania fizycznego często prywatnie wyjeżdża ze swoją córką na turnieje golfa. Córka jest uczennicą szkoły. Czy wójt, jako przedstawiciel organu prowadzącego, może zwalniać nauczyciela i nakazać dyrektorowi szkoły wyznaczania płatnych zastępstw za tego nauczyciela? Nauczyciel z kolei ma dzień usprawiedliwiony i płatny. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że z powodu jego częstych nieobecności w pracy nie będzie zrealizowana min. ilość godz. w-f-u. Jak w tej sytuacji ma postąpić dyrektor?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podstawę prawną i wzór dokumentów umożliwiających przeniesienie pracownika obsługi (konserwatora) z dniem 1 września 2021 r. do innej placówki, w tym samym mieście ( ten sam organ prowadzący.)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ma ukończone SN: nauczanie początkowe oraz magisterskie: pedagogika wczesnoszkolna, może pracować w oddziale przedszkolnym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W czasie trwającej 1 rok umowy o pracę nauczycielka zaszła w ciążę i teraz (od 28 czerwca) przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy nową umowę o pracę należy podpisać z dniem 1 września czy też dopiero po urodzeniu dziecka i po zakończonym urlopie macierzyńskim? Czy w ogóle dyrektor jest zobligowany do podpisania takiej umowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe