Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o podstawę prawną i wzór dokumentów umożliwiających przeniesienie pracownika obsługi (konserwatora) z dniem 1 września 2021 r. do innej placówki, w tym samym mieście ( ten sam organ prowadzący.)
Na podstawie art. 22 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1282), pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym można na jego wniosek lub za jego zgodą przenieść do pracy w innej jednostce samorządowej w tej samej lub innej miejscowości, w każdym czasie, jeżeli nie narusza to ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika samorządowego, oraz przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej. Przeniesienia dokonuje się w drodze porozumienia pracodawców. Konserwator nie może zostać przeniesiony w tym trybie, ponieważ nie zajmuje stanowiska urzędniczego (w tym kierowniczego stanowiska urzędniczego) tylko należy do grupy stanowisk pomocniczych i obsługi, zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2018 r., poz. 936 ze zm.). W czasie trwania stanu epidemii wójt (wójt, burmistrz, prezydent miasta), starosta oraz marszałek województwa może polecić kierownikowi podległej jednostki organizacyjnej, tymczasowe przeniesienie pracownika tej jednostki do wykonywania innej pracy, niż określona w umowie o pracę, zgodnej z jego kwalifikacjami, w innej jednostce samorządowej w tej samej lub innej miejscowości, na czas określony do 3 miesięcy – art. 3a ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 1842 ze zm.). Nie istnieje więc podstawa prawna do dokonania przeniesienia pracownika obsługi na to samo stanowisko do innej szkoły, a w konsekwencji także bezzasadne jest opracowywanie dokumentacji naruszającej prawo. W pytaniu nie podano także, aby konserwator miał zostać przeniesiony nie dłużej niż na 3 miesiące na inne stanowisko oraz nie wiadomo, czy od 1 września 2021 r. będzie trwał stan epidemii, a tylko łączne spełnienie tych warunków uprawniałoby do skorzystania ze szczególnego rozwiązania obowiązującego w czasie stanu epidemii.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole mam nauczyciela, który od stycznia 2015 r. jest zawieszony w pełnieniu obowiązków nauczyciela z uwagi na toczące się przeciwko niemu postepowanie karne. W sierpniu 2018 r. temu nauczycielowi przypada 25-lecie pracy. Czy powinien mieć wypłaconą jubileuszówkę? W okresie zawieszenia otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze bez dodatków.
- Mamy pracowników praktycznej nauki zawodu zatrudnionych na podstawie art.15 ust.2 Prawo Oświatowe. Wymiar ich urlopu ustalam jak z kodeksu pracy. Niestety nie wiem jak ten urlop rozliczyć? Osoba pracuje na cały etat czyli 22/22. Ile mam odpisać godzin urlopu za każdy dzień pracy? Tyle ile faktycznie przypada na jego dzień pracy wynikający z planu lekcji? Czy przyjąć tak jak w kodeksie 1 dzień urlopu=8 godzin?
- Ile godzin opieki nad zdrowym dzieckiem należy się nauczycielowi zatrudnionemu w wymiarze 22/22 plus dwie nadgodziny, czyli łącznie 24/22?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na umowę na czas nieokreślony na 8 godzin (pozostałość po poprzedniej Dyrekcji). Chciałbym zatrudnić tę osobę na czas nieokreślony, na pełny etat. Czy jest taka możliwość? Jeśli tak to w jaki sposób mogę to zrobić? Zależy mi na tej osobie, bo to bardzo dobry nauczyciel, a porozumienia zmieniającego na kolejny rok Pani nie chce już podpisywać.
- Jestem dyrektorem placówki oświatowej, feryjnej. Nie posiadam zastępcy, ponieważ jest to mała placówka. Chciałabym mieć urlop podczas np tygodnia ferii zimowych i 3 tygodni podczas wakacji. Niestety organ prowadzący wymaga aby w tym czasie zastępował mnie nauczyciel, który ma powierzone obowiązki. Nauczyciel ma prawo do urlopu podczas wakacji i ja nie mam prawa wymagać od niego zastępowania mnie. Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej trudnej sytuacji.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe