Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, który ma ukończone SN: nauczanie początkowe oraz magisterskie: pedagogika wczesnoszkolna, może pracować w oddziale przedszkolnym?
Tak. Ukończenie studiów wyższych na kierunku pedagogika wczesnoszkolna lub przedszkolna daje uprawnienia do nauczania zarówno w przedszkolu, jak i klasach I-III szkoły podstawowej.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...) studia wyższe definiuje jako studia pierwszego stopnia lub studia magisterskie, i to zarówno jednolite, jak i drugiego stopnia.
§ 1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
5) studiach pierwszego stopnia - należy przez to rozumieć studia licencjackie, inżynierskie lub studia wyższe zawodowe;
6) studiach magisterskich - należy przez to rozumieć studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie;
7) studiach wyższych bez bliższego określenia - należy przez to rozumieć studia, o których mowa w pkt. 5 i 6.
§ 4.2. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych posiada również osoba, która ukończyła:
1) studia wyższe na kierunku pedagogika w specjalności przygotowującej do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym
lub
2) zakład kształcenia nauczycieli w specjalności przygotowującej do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyjaśnienie naliczania dodatku stażowego.Nauczyciel jest zatrudniony w wymiarze 16/18 w szkole ponadgimnazjalnej, która jest jego placówką macierzystą. Od 01.09.2015 r został zatrudniony na zastępstwo w szkole podstawowej za nauczyciela przebywającego na urlopie w wymiarze 7/18. Czy dodatek stażowy w wysokości 20% należy wypłacać w obu placówkach czy nauczyciel ma wskazać tylko jedną z nich?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W mojej szkole (podstawowej przekształconej z gimnazjum) powstała jedna klasa IV. Potrzebuję nauczyciela przyrody, nie chcę go jednak zatrudniać z zewnątrz, mam bowiem nauczyciela z kwalifikacjami do nauczania biologii i geografii. Czy mogę go zatrudnić jako nauczyciela przyrody w jednej klasie na podstawie § 4. 1. ust. 2 lit. b Rozporządzenia MEN z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, czy może powinienem wystąpić o zgodę do kuratora? Znam zalecenia ministerialne, jednakże ukończenie kursu kwalifikacyjnego z tego przedmiotu jest obecnie - gdy przedmiot jest całkowicie niszowy - nieosiągalne.
- Kto może uczyć przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa? Nie ma nauczyciela z kwalifikacjami, wiem, że muszę wystąpić o pozwolenie na zatrudnienie ... ale kogo? Najbardziej interesuje mnie 2 punkt w cytacie z pisma Kuratorium :Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela przedmiotu ,,Edukacja dla Bezpieczeństwa” posiadać będzie osoba, która ukończyła: - studia wyższe na kierunku, (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub - studia wyższe na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub - studia wyższe na kierunku (specjalności), innym niż nauczany przedmiot ponadto ukończyła studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel od 3 lat przebywa z małymi przerwami na zwolnieniach lekarskich, urlop macierzyński, urlopy uzupełniające. ma teraz wracać. jest nauczycielem kontraktowym, umowa na stałe. Czy musi otrzymać ten sam wymiar pracy czyli pełny etat i to samo stanowisko co w projekcie organizacyjnym.
- Nasze Przedszkole jest placówką nie feryjną. Czy w takim przypadku nauczyciele mają prawo do dnia wolnego przysługującego za święto przypadające w dni robocze?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe