Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kto może uczyć przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa? Nie ma nauczyciela z kwalifikacjami, wiem, że muszę wystąpić o pozwolenie na zatrudnienie ... ale kogo? Najbardziej interesuje mnie 2 punkt w cytacie z pisma Kuratorium :Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela przedmiotu ,,Edukacja dla Bezpieczeństwa” posiadać będzie osoba, która ukończyła: - studia wyższe na kierunku, (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub - studia wyższe na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub - studia wyższe na kierunku (specjalności), innym niż nauczany przedmiot ponadto ukończyła studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Przysposobienie obronne, podyplomowe z edukacji dla bezpieczeństwa lub bhp
Wymóg posiadania ukończonych ww. studiów wyższych lub podyplomowych w odniesieniu do przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa spełnia nauczyciel po kierunku studiów obejmujących zakresem nauczania lub specjalnością edukację dla bezpieczeństwa, przysposobienie obronne lub bhp (§ 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, Dz. U. z 2015 r., poz. 1264 z późn. zm.; § 3 i 4 projektu rozporządzenia MEN w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//501/12295107/12414994/12414995/dokument273530.pdf). O zatrudnieniu takiej osoby samodzielnie decyduje dyrektor. Natomiast zgoda kuratora oświaty byłaby wymagana do zatrudnienia w publicznej szkole na czas określony nauczyciela, który posiada w tym zakresie wiedzę bez formalnych kwalifikacji i dyrektor wyczerpał możliwości znalezienia wykwalifikowanego nauczyciela (art. 10 ust. 9 KN), albo do zatrudnienia osoby niebędącej nauczycielem, ale np. z wystarczającą wiedzą z zakresu bhp (art. 7 ust. 1a UoSO, art. 15 ust. 2 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zatrudniam w niepublicznym przedszkolu logopedę na 15 godz. tygodniowo. Jaki wymiar etatu mam liczyć od 22 czy od 40 godz. tak jak wszystkich nauczycieli?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywa na urlopie macierzyńskim, który kończy się 16 lipca. Następnie n-lka wykorzysta urlop wypoczynkowy do 31.08.2020 r. (do czasu trwania umowy o pracę). Od 1.09.2020 r. ma być zatrudniona na zastępstwo na kolejne dwa lata. Czy w czasie zatrudnienia będzie mogła skorzystać z urlopu rodzicielskiego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem z wykształcenia psychologiem i pełnię funkcję dyrektora szkoły. Czy mogę przyjąć pracę na umowę zlecenie z ośrodkiem zdrowia dotyczącą świadczenia pomocy psychologicznej (lub każdą inną umowę zlecenie, która być może w przyszłości mi się trafi)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wskazówki jak rozwiązać następujący problem. Jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym w pełnym wymiarze w publicznym przedszkolu, mam 20 godzin z dziećmi i 5 na pełnienie obowiązków dyrektora (otrzymałam drugi rok powierzenie obowiązków). Chcę bardzo zacząć staż na mianowanego, kogo powołać na opiekuna (organ prowadzący, koleżankę z sąsiedniego przedszkola) i jak formalnie realizować zagadnienia ze stażu. Umowy mam przedłużane na rok szkolny.
- Pytanie dotyczy zaliczania zakończonych okresów zatrudnienia do dodatkowego miejsca zatrudnienia w sytuacji, gdy w podstawowym miejscu pracy nauczyciel ma zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy – chodzi o interpretację § 7 ust. 1, 2, 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.
Sytuacja jest następująca:
Nauczyciel pracuje w szkole A w pełnym wymiarze czasu pracy (podstawowe miejsce zatrudnienia) oraz w szkole B w niepełnym wymiarze (dodatkowe miejsce zatrudnienia). Czy do dodatkowego miejsca zatrudnienia można zaliczyć okresy zatrudnienia w szkole C? Okresy zatrudnienia w szkole C nie są zaliczone do stażu pracy w szkole A, jednak okres ten dubluje się z innym okresem zatrudnienia w szkole D, który to został zaliczony do stażu pracy w szkole A. Jaka jest zasada ustalania stażu pracy w dodatkowym miejscu zatrudnienia? Czy można do niego zaliczyć inne dodatkowe okresy zatrudnienia, czy jednak każde dodatkowe miejsce zatrudnienia należy traktować odrębnie? Mam tutaj na myśli sytuację, kiedy w podstawowym miejscu pracy nauczyciel ma zatrudnienie w pełnym etacie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe