Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem z wykształcenia psychologiem i pełnię funkcję dyrektora szkoły. Czy mogę przyjąć pracę na umowę zlecenie z ośrodkiem zdrowia dotyczącą świadczenia pomocy psychologicznej (lub każdą inną umowę zlecenie, która być może w przyszłości mi się trafi)?
Dyrektor szkoły publicznej jest w świetle ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (t.j. Dz. U. z 2019, poz. 2399) kierownikiem gminnej lub powiatowej jednostki organizacyjnej. Na podstawie art. 2 pkt 6 i 6a i art. 4 ww. ustawy nałożono na dyrektorów szkół zakaz m.in. prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzania taką działalnością lub bycia przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności (nie dotyczy to działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, w formie i zakresie gospodarstwa rodzinnego). Oznacza to, że dyrektor szkoły nie może zawierać umów zlecenia, jeżeli umowy te zawierałby w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.
Jeżeli dyrektor szkoły nie mając zarejestrowanej własnej działalności gospodarczej zdecydowałby się na współpracę zarobkową z innymi podmiotami, to przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) ani ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) nie zabraniają takiej dodatkowej aktywności. Jednakże w przypadku dyrektora szkoły, który nie posiada statusu nauczyciela należy pamiętać o ograniczeniach wynikających z ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 530). Dyrektor szkoły, który nie jest nauczycielem, jest pracownikiem samorządowym i jak każdy pracownik samorządowy nie może wykonywać zajęć pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych, wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność oraz zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy. Naruszenie ww. zakazu z art. 30 ustawy powoduje rozwiązanie stosunku pracy.
Reasumując na podpisanie umowy zlecenia nie trzeba uzyskiwać zgody organu prowadzącego, ale trzeba każdorazowo badać czy podjęcie tej dodatkowej aktywności zarobkowej nie stoi w sprzeczności z zajęciami dyrektora szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jesteśmy szkołą Stowarzyszeniową zatrudniającą nauczycieli z KP. Do tej pory zatrudnialiśmy nauczycieli od września do kończ czerwca. Nowy Kodeks wprowadza przepisy, że trzecia umowa musi być umową zawartą na czas nieokreślony. Czy w naszym przypadku można w jakiś sposób ten przepis ominąć i zastosować inny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel planuje od września urlop zdrowotny. Czy dyrektor szkoły i organ prowadzący muszą wyrazić na to zgodę? Jakie przepisy regulują tę kwestię? Bardzo proszę o odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka miała podpisaną umowę na czas określony (do 31 sierpnia 2015), gdyż zastępowała nauczyciela, który był na urlopie zdrowotnym. W czerwcu dyrektor otrzymał informację, że nauczycielka ta jest w ciąży. Czy dyrektor musi przedłużyć umowę z tą nauczycielką do porodu? Jak należy postąpić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W naszej gminie organ prowadzący postanowił, że od 01.09.2016r. utworzy zespół szkół (połączenie szkoły podstawowej i gimnazjum). Słyszymy opinie, że wszyscy nauczyciele obu szkół otrzymają wypowiedzenia z pracy, by od września nowy dyrektor zespołu szkół mógł zawierać z nimi umowy o pracę na nowych warunkach. Czy jest to prawda? Jaka jest podstawa prawna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wf zatrudniony przez mianowanie w wymiarze 18/18 (w tym 9 g powszechnej nauki pływania) przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia do 15.10.2021 r. Szkoła z pływalnią, na której realizowane są zajęcia pływania dla dzieci z różnych szkół organizowane przez organ prowadzący, a nauczyciele wf, posiadający uprawnienia trenerskie z pływania, mają godziny PNP w etatach. 15.03.2021 otrzymałam pisemną informację od Naczelnika Wydziału Edukacji, że biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną i obowiązujące obostrzenia mam nie planować w arkuszu organizacji szkoły na rok szkolny 2021/2022 zajęć na basenie w ramach Powszechnej Nauki Pływania.
Czy mogę zmienić pensum z 18/18 nauczyciela na 26/26 wychowawcy świetlicy w/w nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia. Jest to jedyna możliwość pozostawienia go w zatrudnieniu. Czy muszę to konsultować na piśmie lub ustnie z nauczycielem, czy nie ? Jeśli odmówi, będę zmuszona wręczyć mu wypowiedzenie. Co zrobić jeśli nie zechce przyjść na rozmowę. Jakie kroki prawne wtedy podjąć? W projekcie majowym, który nota bene ma być gotowy na początku kwietnia nauczyciel będzie miał tytuł płatności urlop dla poratowania zdrowia, ale muszę też zaplanować mu przydziały bo wraca w trakcie roku szkolnego (etat – zastępstwo, a nie mam godzin wf). Proszę o pomoc w tej sprawie. Pozdrawiam serdecznie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe