Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy zaliczania zakończonych okresów zatrudnienia do dodatkowego miejsca zatrudnienia w sytuacji, gdy w podstawowym miejscu pracy nauczyciel ma zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy – chodzi o interpretację § 7 ust. 1, 2, 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Sytuacja jest następująca: Nauczyciel pracuje w szkole A w pełnym wymiarze czasu pracy (podstawowe miejsce zatrudnienia) oraz w szkole B w niepełnym wymiarze (dodatkowe miejsce zatrudnienia). Czy do dodatkowego miejsca zatrudnienia można zaliczyć okresy zatrudnienia w szkole C? Okresy zatrudnienia w szkole C nie są zaliczone do stażu pracy w szkole A, jednak okres ten dubluje się z innym okresem zatrudnienia w szkole D, który to został zaliczony do stażu pracy w szkole A. Jaka jest zasada ustalania stażu pracy w dodatkowym miejscu zatrudnienia? Czy można do niego zaliczyć inne dodatkowe okresy zatrudnienia, czy jednak każde dodatkowe miejsce zatrudnienia należy traktować odrębnie? Mam tutaj na myśli sytuację, kiedy w podstawowym miejscu pracy nauczyciel ma zatrudnienie w pełnym etacie.
Ponieważ nauczyciel w szkole A i B jest zatrudniony w wymiarze łącznie przekraczającym etat pedagogiczny, zastosowanie ma § 7 ust. 1 i 2 Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.). Z regulacji tych wynika, że w każdym zatrudnieniu staż jest obliczany oraz wypracowywany odrębnie i zalicza się do niego zakończone okresy zatrudnienia; do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony (ten sam przedział czasu w danym zatrudnieniu nie jest liczony podwójnie) oraz do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia. W stażu pracy w szkole A nie wlicza się okresu równoległego zatrudnienia w szkole B oraz okresu zakończonego zatrudnienia w szkole C, ponieważ wliczono pokrywające się czasowo zakończone zatrudnienie w szkole D (ten sam przedział czasu nie zostanie więc wliczony do stażu podwójnie). Z kolei w stażu w szkole B nie można zaliczyć niezakończonego równoległego zatrudnienia w szkole A oraz zakończonego zatrudnienia w szkole D, ponieważ uwzględniła go szkoła A. Natomiast w stażu w szkole B należy uwzględnić zakończony okres zatrudnienia w szkole C, ponieważ okresu zatrudnienia potwierdzonego tym świadectwem pracy nie uwzględniła szkoła A (z racji wzięcia pod uwagę pracy w szkole D) oraz w szkole B nie dojdzie do podwójnego wliczenia tego samego przedziału czasu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie kwalifikacje musi posiadać nauczyciel wspomagający dla dziecka z autyzmem? Czy musi to być pedagogika specjalna czy wystarczy terapia pedagogiczna lub oligofrenopedagogika?
- Mam pytanie odnośnie kwalifikacji tzn. W 2007 roku Pani X ukończyła Politechnikę Śląska - więc posiada tytuł magistra inżyniera. Natomiast w tym roku skończyła studia pedagogiczne licencjackie niestacjonarne - wychowanie wczesnoszkolne i przedszkolne. Oczywiście uprawnienia do nauczania w przedszkolu zdobyła po obronie pracy licencjackiej, jednak chciałabym wiedzieć czy można ją zakwalifikować do osób posiadających uprawnienia z tytułem magistra czy bez? Chodzi mi dokładnie czy tytuł magistra - licząc do awansu zawodowego - można liczyć ten z Politechniki - czy musi być uzyskany dokładnie tytuł magistra pedagogiki?? (biorąc pod uwagę tabelę nie jest to określone).
- Nauczyciel zatrudniony jest na zastępstwo za przybywającą na urlopie macierzyńskim nauczycielkę. Urlop macierzyński kończy się 24 kwietnia 2016r. Nauczycielka bezpośrednio po zakończeniu urlopu odbiera urlop uzupełniający za 2014 i 2015 r. Ze względu na konieczność zapewnienia właściwej organizacji pracy szkoły chcę, by zastępujący nauczyciel pełnił zastępstwo do końca roku szkolnego. 1. Czy umowa z nauczycielem musi być zawarta do 24 czerwca,czy do 30 czerwca (nauczyciel mógłby otrzymać trzynastkę); 2. Czy umowa na zastępstwo (do czasu powrotu Pani XXXX) jest wystarczająca,czy wymagana jest nowa umowa lub aneks?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący może w swojej uchwale może wprowadzić zapis, że dyrektorowi szkoły nie przydziela się dodatku motywacyjnego? Dyrektor szkoły jest również nauczycielem.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest zatrudniona na zastępstwo najprawdopodobniej do 20 X.2018 r.(za nauczyciela przebywającego na urlopie). Zachodzi w ciążę. Moje pytanie brzmi: Jakie przywileje posiada w takiej sytuacji nauczycielka? Bardzo proszę o zrozumiałą odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe