Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nasze Przedszkole jest placówką nie feryjną. Czy w takim przypadku nauczyciele mają prawo do dnia wolnego przysługującego za święto przypadające w dni robocze?
Polskie prawo nie przewiduje możliwości otrzymania "wolnego za święto przypadające w dni robocze". Kodeks Pracy określa ogólne zasady rozliczania czasu pracy, w tym m.in. reguluje sytuację, gdy święto przypada w dzień inny niż niedziela. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każde tak przypadające święto obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym, np. w listopadzie pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze - 8 godzin dziennie, powinien przepracować 160 godzin (20 dni po 8 godzin). Jednak w tym miesiącu występują 2 święta, które obniżają czas pracy o 8 godzin każde: 1 listopada i 11 listopada. Pracownik powinien zatem przepracować w listopadzie nie 160 a 144 godziny. Z godzinami za 11 listopada nie ma problemu, bo pracownik po prostu nie przychodzi do pracy, natomiast godziny z 1 listopada trzeba odjąć w jakimś innym dniu, ponieważ święto przypadające w sobotę fizycznie nie pomniejszy wymiaru czasu pracy obowiazujacego w listopadzie.
Powyższe zasady dotyczą pracowników, którzy podlegają w kwestii rozliczania czasu pracy przepisom kodeksu pracy. W przypadku nauczycieli szkół i placówek publicznych (zarówno feryjnych jak i nieferyjnych), obowiązuje Karta Nauczyciela, która w sposób wyczerpujący reguluje kwestię czasu pracy nauczycieli, w zwiazku z czym nie stosuje się do nich przepisów kodeksu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Konkurs na dyrektora wygrała nauczycielka innej szkoły (kwalifikacje do w-f). Czy odchodzący dyrektor szkoły musi zatrudnić za porozumieniem stron nową dyrektorkę (fizycznie nie ma dla niej godzin w zatwierdzonym projekcie organizacyjnym, musiałbym zabrać godziny nauczycielowi wychowania fizycznego) czy zawiera z nią kontrakt Urząd Gminy?
- Mój pracownik (pomoc kuchenna w przedszkolu)otrzymał decyzję o przyznaniu renty z tytułu czasowej niezdolności do pracy od 7. lutego 2016 do 31. stycznia 2017. Na jego wniosek wypłacono odprawę emerytalną i ekwiwalent urlopowy. Czy należy wystawić mu świadectwo pracy, jeżeli potencjalnie rokuje powrót do pracy. Dodam jeszcze, że do osiągnięcia wieku emerytalnego po pozostaje tej pani 2,5 roku.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w placówce niepublicznej (OREW) jest obowiązek żądania od kandydata na stanowisko merytoryczne (np.terapeuta prowadzący zajęcia w ramach obowiązku szkolnego, logopeda,rehabilitant ) dostarczenia zaświadczenia o niekaralności?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W niepublicznym przedszkolu integracyjnym w ramach zajęć dodatkowych szczególnie dla dzieci z niepełnosprawnością zapewniamy dogoterapię, hipoterapię. Ze specjalistami prowadzącymi w/w zajęcia obecnie mamy podpisane umowy o współpracy (zajęcia odbywają się w różnych terminach w zależności od zapotrzebowania,tj. zgłoszeń rodziców bo zajęcia są dobrowolne oraz w przypadku hipoterapii od pogody - zajęcia prowadzone są na placu przed przedszkolem). Czy od 1.09.2018 roku jesteśmy zobowiązani do zawarcia z tymi specjalistami umów o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracuje na 1/2 etatu jako pomoc nauczyciela, ale w międzyczasie uzyskałam pełne przygotowanie do pracy jako nauczyciel. Dyrektor zaproponował mi pracę na 1/2 etatu jako pomoc nauczyciela i 14/18 jako nauczyciel stażysta w celu odbycia stażu. Proszę o pomoc czy dodatek za staż pracy (obecnie 13 lat) powinien być naliczany do jednej i drugiej umowy (zaznaczam, że jest to jedna placówka).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe