Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mój pracownik (pomoc kuchenna w przedszkolu)otrzymał decyzję o przyznaniu renty z tytułu czasowej niezdolności do pracy od 7. lutego 2016 do 31. stycznia 2017. Na jego wniosek wypłacono odprawę emerytalną i ekwiwalent urlopowy. Czy należy wystawić mu świadectwo pracy, jeżeli potencjalnie rokuje powrót do pracy. Dodam jeszcze, że do osiągnięcia wieku emerytalnego po pozostaje tej pani 2,5 roku.
W pytaniu nie podano, czy z pracownikiem został rozwiązany stosunek pracy (tylko wówczas wystawia się świadectwo pracy), np. na wniosek pracownika w związku z przejściem na rentę.
Pracownikowi w wieku przedemerytalnym (objętego ochroną) można wypowiedzieć stosunek pracy tylko wówczas, gdy uzyskał prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (art. 40 kodeksu pracy), natomiast nie ma obowiązku zwolnienia takiego pracownika, zwłaszcza gdy nabył prawo do renty okresowej.
Na podstawie § 9 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18.03.2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy jest wypłacana w dniu ustania stosunku pracy.
Jeżeli z pracownikiem nie została rozwiązana umowa o pracę, to nie powinno się wypłacać odprawy ani ekwiwalentu urlopowego. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop przysługuje również w chwili ustania stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy istnieje przepis prawa, który reguluje okres czasu do podjęcia pracy w zawodzie nauczyciela od momentu ukończenia studiów z przygotowaniem pedagogicznym.
Czy niepodjęcie pracy lub jakaś przerwa w jej wykonywaniu generuje stratę uprawnień do wykonywania tego zawodu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest procedura zmiany pensum nauczyciela w szkole niepublicznej? Jest to szkoła specjalna przysposabiająca do pracy o uprawnieniach szkoły publicznej z 18 na 30 godzin bezpośredniej pracy z uczniem. O jakie dokumenty powinnam się oprzeć? Jak powinna wyglądać nowa umowa?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie. Jeszcze takiej sytuacji nie miałam, przy moim 28 letnim stażu pracy a w tym 20 lat jako dyrektor. Nauczycielka pozwała mnie do Sądu Pracy, że w roku 2010 zatrudniłam ją na czas określony tj. do 31 sierpnia 2013 r. Miała awans zawodowy nauczyciela kontraktowego, który uzyskała w tej szkole. Zarzut, że niezgodnie z art. 10 KN. W maju bieżącego roku poszła na zwolnienie lekarskie i do końca sierpnia nie kontaktowała się ze szkołą, nie odpowiadała na telefony, SMS-y (jakby zapadła się pod ziemię). Wcześniej zaplanowałam, że będzie uczyła nadal, jednakże kierując się umową na czas określony i niepewnością, czy nauczycielka będzie chciała pracować i cały czas przebywa na zwolnieniach lekarskich, które dostarczał małżonek tej pani do szkoły lub do organu prowadzącego. Ta pani składała wniosek o postępowanie na nauczyciela mianowanego, w czasie swojego zwolnienia lekarskiego nie odbierając nawet zaświadczenia dyrektora szkoły. W związku z niepewnością o dalszą organizację nowego roku szkolnego zatrudniłam od września nową osobę. I prawdopodobnie to zezłościło panią nauczycielkę i pozwała mnie do Sądu Pracy, że 3 lata temu zatrudniłam ją na czas określony. Błagam, proszę o opinię i pomoc w rozwiązaniu tego problemu, jeżeli jest taka możliwość, chyba, że nawaliłam sama. Pozdrawiam.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka pracuje w placówce niecały rok. Posiada stopień nauczyciela kontraktowego, czy przed podjęciem stażu na nauczyciela mianowanego (po upływie dwóch lat od uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego, który uzyskała w placówce, w której poprzednio pracowała) musi pracować dwa lata w jednej placówce, czy też liczy się staż ogólny?
- Zastępstwa w klasie integracyjnej! Czy w czasie nieobecności jednego z nauczycieli, wiodącego lub wspomagającego spowodowanej np. chorobą dłuższą lub krótszą oraz np. urlopem okolicznościowym muszą (powinny być) organizowane zastępstwa za nieobecnego nauczyciela, komu można je powierzyć?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe