Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chcę z końcem września zrezygnować z funkcji dyrektora ale także nauczyciela. Do kogo i w jakiej formie mam się zwrócić z pismem o rezygnacji.
We wrześniu rezygnacja ze stanowiska kierowniczego oraz rozwiązanie stosunku pracy mogą nastąpić wyłącznie za porozumieniem stron zawartym przez dyrektora z organem prowadzącym, więc należy się liczyć z możliwością odmowy tego organu (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm., art. 30 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.). Co do zasady rezygnacja ze stanowiska kierowniczego następuje po upływie 3 – miesięcznego okresu wypowiedzenia (art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a PO). Rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem złożonym przez nauczyciela następuje również za 3 – miesięcznym wypowiedzeniem ale dopiero ze skutkiem na dzień 31 sierpnia (art. 23 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.), chyba że organ prowadzący wyrazi zgodę na wcześniejsze zakończenie pracy za porozumieniem stron.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o poradę, kiedy mogę rozwiązać umowę o pracę z n-lką religii. N-lka zatrudniona jest na umowę o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 7/18. W dniu 27 maja 2009r. n-lka, dopiero później dyrektor, otrzymała od księdza decyzję o cofnięciu misji kanonicznej ze skutkiem od 31 sierpnia 2009r. Dnia 28 maja n-lka nie pojawiła się w szkole, ponieważ mając 7 godzin pracowała 2 razy w tygodniu. Zatem 29 maja wysłałam pocztą rozwiązanie umowy o pracę. N-lka nie przyjęła poczty. Dokument wrócił do mnie 3 czerwca. Natomiast w dniu 1 czerwca otrzymałam od n-lki zwolnienie lekarskie od 29 maja. Radca prawny u którego byłam powiedział mi, że n-lka jest teraz chroniona, bo przebywa na zwolnieniu lekarskim, które miało trwać 1 miesiąc. Po miesiącu n-lka przyniosła kolejne zwolnienie, które mówiło już o ciąży. Zwolnienie było wykorzystane maksymalnie, po czym n-lka przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym do rozwiązania. Urodziła w kwietniu i obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Proszę o poradę, kiedy mogę rozstać się z tą panią. Zaznaczę, że pani była i jest zatrudniona na cały etat w innej szkole i w innej miejscowości. Dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej.
- Nauczycielka biblioteki szkolnej nabyła prawa emerytalne z końcem lutego 2016r. W arkuszu organizacyjnym na rok 2016/2017 organ prowadzący przydzielił 1/2 etatu biblioteki. Nauczycielka nie wyraziła zgody na ograniczenie zatrudnienia. Otrzymała więc wypowiedzenie z pracy z art. 20KN w związku z powyższym przysługuje jej 6 miesięczna odprawa. W miesiącu lipcu 2016r. w/w nauczycielka złożyła pismo do dyrektora szkoły, że w związku z ustaniem jej stosunku pracy w dniu 31.08.2016r. ma zamiar przejść na emeryturę. Mam pytanie: jaką podać podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy w świadectwie pracy? Czy odprawy z art. 20 KN i emerytalna łączą się? Jaka jest kolejność wypłacenia tych odpraw? Czy w tej sytuacji pracodawca musi wypłacić odprawę emerytalną? Na dobrą sprawę pracownik po 31.08.2016r. nie jest już zatrudniony w szkole, a dyrektor nie ma wiedzy na temat jej przejścia na emeryturę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest podstawa prawna rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin na podstawie mianowania zatrudnionym w Zespole Szkół w skład którego wchodzą wygaszane oddziały gimnazjum (przekształcenie w szkołę podstawową), szkoła podstawowa, technikum oraz branżowa szkoła I stopnia- w tym szkoły specjalne. Czy należy stosować art. 20 KN, czy art. 225 przepisy wprowadzające ustawę Prawo Oświatowe?
- Umowa czas określony zawarta w czerwcu 2017 r., pracownik dał wypowiedzenie po przepracowaniu 9 mies.z 2 tyg. okresem wypowiedzenia. Jaki okres wypowiedzenia obowiązuje obecnie jeśli w umowie o wypowiedzenie był zawarty art. 33, który został uchylony; teraz odnosimy się do miesięcznego okresu wypowiedzenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od września 2017 r. gimnazjum zostaje włączone do ośmioletniej szkoły podstawowej. Dyrektorowi szkoły gimnazjalnej kończy się kadencja w tym roku szkolnym, czyli 31 sierpnia 2017r. Czy dyrektor Gimnazjum (któremu kończy się kadencja 31 sierpnia 2017 r.) powinien zostać powołany na stanowisko wicedyrektora od 1 września 2017r. w Szkole Podstawowej z wygaszającymi oddziałami gimnazjalnymi?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe