Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Woźna (zatrudniona od 1 kwietnia 2014 r. do nadal ) od 14 lipca 2021 do 10.01.2022 r przebywała na zwolnieniu lekarskim, od 11 stycznia 2022 r. do 5 stycznia 2023 r. przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Aktualnie na początku listopada u pracownika zostanie przeprowadzona operacja. Po miesiącu od operacji pracownik będzie musiał przejść co najmniej 6 tygodniową rehabilitację. W związku z tym iż po 5 stycznia 2023 r. pracownik nie rokuje powrotu do pracy (zbyt krótki okres po operacji) pracownik zamierza złożyć wniosek o półroczną rentę z tytułu czasowej niezdolności do pracy. Dodam że niezdolność do pracy nie powstała w wyniku wypadku przy pracy ani w drodze do niej. 1. Czy po otrzymaniu renty z tytułu czasowej niezdolności do pracy pracodawca powinien rozwiązać umowę o pracę? 2. Czy w trakcie pobierania renty pracownik może przebywać na urlopie bezpłatnym? 3. Jeśli pracownik uzyska rentę z tytułu czasowej niezdolności do pracy a pracodawca nie rozwiąże umowy o pracę to jak usprawiedliwić jego nieobecność w pracy czy może być to np. urlop bezpłatny na czas otrzymania renty? 4. Czy w przypadku rozwiązania umowy o pracę w związku z przejściem na rentę pracownikowi przysługuje odprawa rentowa? (jeśli jest ro renta czasowa a pracownik deklaruje chęć powrotu do pracy po jej zakończeniu). 5. Czy i kiedy w tym przypadku kierować pracownika na badania do medycyny pracy? 6. Jeśli umowa o pracę nie będzie rozwiązana a pracownik będzie miał prawo do renty: - czy nabywa prawo do urlopu za okres przebywania na rencie? - czy okres przebywania na rencie wlicza się mu do stażu pracy? A co w przypadku przebywania na urlopie bezpłatnym w trakcie renty? - czy nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego za okres przebywania na urlopie bezpłatnym? - czy okres przebywania na rencie i urlopie bezpłatnym wlicza się mu do stażu pracy?
Nie ma przeszkód, by osoba pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy pozostawała w stosunku pracy i wykonywała pracę. Przyznanie renty nie jest równoznaczne z zakazem wykonywania pracy. Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy jest traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a więc pracownik może wykonywać pracę.
Podkreślenia wymaga, że decyzja ZUS o przyznaniu pracownikowi renty nie jest równoznaczna z orzeczeniem lekarza medycyny pracy o niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy; nie oznacza też czasowej niezdolności pracownika do pracy z powodu choroby. Pracownik uprawniony do renty może wykonywać pracę, jeśli lekarz medycyny pracy wyda orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania przez pracownika pracy na dotychczasowym stanowisku. Fakt uzyskania przez pracownika renty z tytułu niezdolności do pracy nie stanowi dla pracodawcy podstawy do rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w omawianym przypadku może nastąpić:
a) na mocy porozumienia stron;
b) za wypowiedzeniem dokonanym przez jedną ze stron stosunku pracy. Podkreślić jednak należy, że przyznanie pracownikowi renty nie może stanowić podstawy faktycznej do wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę przez pracodawcę.
Generalnie nie ma podstaw do rozwiązania stosunku pracy, gdy pracownik nie wyraża zgodę na porozumienie stron. Oczywiście jeśli pracownik zawnioskuje o urlop bezpłatny- można mu takiego urlopu udzielić, ale jeśli nie zawnioskuje- powinien świadczyć pracę.
Odpowiadając już wprost na zadane pytania:
1. Czy po otrzymaniu renty z tytułu czasowej niezdolności do pracy pracodawca powinien rozwiązać umowę o pracę? - nie
2. Czy w trakcie pobierania renty pracownik może przebywać na urlopie bezpłatnym?- tak, jeśli o to zawnioskuje
3. Jeśli pracownik uzyska rentę z tytułu czasowej niezdolności do pracy a pracodawca nie rozwiąże umowy o pracę to jak usprawiedliwić jego nieobecność w pracy czy może być to np. urlop bezpłatny na czas otrzymania renty?- pracownik powinien wykonywać prace, nie ma powodu, aby był nieobecny, tylko z tej przyczyny, ze jest na rencie.
4. Czy w przypadku rozwiązania umowy o pracę w związku z przejściem na rentę pracownikowi przysługuje odprawa rentowa? - jeśli dojdzie do rozwiązania stosunku pracy (a możliwe jest to jedynie za porozumieniem stron) to tak.
5. Czy i kiedy w tym przypadku kierować pracownika na badania do medycyny pracy?- kiedy powróci do pracy po obecnej nieobecności.
6. 6. Jeśli umowa o pracę nie będzie rozwiązana a pracownik będzie miał prawo do renty: - czy nabywa prawo do urlopu za okres przebywania na rencie?- oczywiście. Skoro świadczy prace, to bywa prawo do urlopu.
7. Czy nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego za okres przebywania na urlopie bezpłatnym?- nie
8. Czy okres przebywania na rencie i urlopie bezpłatnym wlicza się mu do stażu pracy?- okres renty, jeśli świadczy prace- tak, urlop bezpłatny- nie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi który od 1.09.2014 r. do 31.08.2015 przebywa na urlopie zdrowotnym należny się świadczenie urlopowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany od 1 stycznia 2022 r. do 01 marca 2022 r. przebywał na L4, następnie od 2 marca 2022 r. do 24 lutego 2023 r. przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. W związku z powyższym za rok 2022 przysługuje mu 56 dni kalendarzowych urlopu uzupełniającego? Co z rokiem 2023? Nauczyciel nie wykorzystał urlopu w okresie ferii (14 dni), ale jeżeli nic się wydarzy, ma całe wakacje letnie (ponad 60 dni kalendarzowych) do wykorzystania. Czy za rok 2023 należy mu się urlop uzupełniający? Rozumiem także, że dopóki nie rozpocznie świadczenia pracy (czyli nie skończy urlopu uzupełniającego) na badania lekarskie kontrolne i okresowe (bo ich ważność wygasła w trakcie świadczenia rehabilitacyjnego) mogę go wysłać po urlopie? Czy lepiej zgłosić go przed rozpoczęciem urlopu na badania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica obsługi z dniem 23 lipca 2018 r. dochodzi na emeryturę i nabyła 44 lata i 1 miesiąc stażu pracy, czy należy wypłacić tej osobie nagrodę jubileuszową? Jeśli tak, to proszę o wzór pisma z podstawą prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła Podstawowa w miejscowości x w gminie x prowadzi oddział przedszkolny w godz. 7.00-16.00, który znajduje się w innej miejscowości ale w tej samej gminie. Po 2-ch miesiącach okazało się, że dzieci przebywają w placówce od godz. 7.00-13.00. Moje pytanie brzmi: czy nauczyciele pracujący w tym oddziale mogą być przeniesieni do pracy w macierzystej szkole (na świetlicę)? Nauczyciele pracują tam na zmiany jeden od 7.00-12.00, a drugi od 12.00-16.00, żeby zrealizować efektywnie tygodniowy wymiar pracy. Proszę o wykładnię prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- witam, proszę o wyjaśnienie jak długi urlop przysługuje dyrektorowi szkoły (56 dni- tak mówi organ prowadzący, czy jest to urlop tak jak dla nauczycieli w okresie ferii i wakacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe