Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1 września 2018 roku zostało dokonane przejęcie Publicznej Szkoły Podstawowej…… Szkoły Filialnej w ….. przez Publiczną Szkołę Podstawową w ………... Przejęcie to spowodowało przejście części zakładu pracy w którym pracownicy są obecnie zatrudnieni na nowego pracodawcę w trybie art. 231 K.p. Przejęcie to nie spowodowało zmian w dotychczasowych warunkach pracy i płacy pracowników, w dniu przejścia części zakładu pracy, pracownicy z mocy prawa stali się pracownikami nowego pracodawcy a nowy pracodawca stał się z mocy prawa stroną aktualnych stosunków pracy. Jednak nauczyciele postanowili się dodatkowo zatrudnić na umowę o pracę w szkole w której dotychczas pracowali. Jak powinien zostać naliczony tym nauczycielom staż pracy? Przykład: W przejętej szkole nauczyciel miał zakończone umowy które dokumentowały 10 lat stażu pracy a prócz tego pracuje 5 lat - razem staż pracy wynosi 15 lat. Jak powinniśmy naliczyć staż w drugiej szkole, która oddała pracowników ale z racji przejęcia nie wystawiła świadectw pracy. Czy tylko z zakończonych umów czy też doliczyć te 5 lat pracy?
Zgodnie z § 7 Rozporządzenia MENiS z dnia 31.01.2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli (...), nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nauczyciel jest zatrudniony w kilku szkołach jednocześnie, ale w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć. Wówczas do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół wlicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia.
Podsumowując, nauczycielom dodatkowo zatrudnionym w Państwa szkole, jeżeli łączny wymiar godzin zatrudnienia w obu szkołach wnosi co najmniej tyle, co pensum danego nauczyciela (np. 18), dodatek za wysługę lat liczy się od odrębnie (od nowa), tzn. po 3 latach pracy będzie im przysługiwał dodatek w wysokości 3% wynagrodzenia zasadaniczego. Podobnie jest w przypadku nauczyciela, który został przenisioy do innej szkoły na podstawie art. 18 Karty Nauczyciela i ponownie zatrudnił się w dotychczasowej szkole na umowę o pracę. Tu również dodatek stażowy liczy się od nowa.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielka, która ukończyła studia podyplomowe "Nauczyciel fizyki w gimnazjum" będzie miała kwalifikacje do nauczania fizyki w szkole podstawowej od 1.09.2017? Informacje dodatkowe: Nauczycielka ma kwalifikacje pedagogiczne do nauczania matematyki (mgr matematyki). Godziny i przedmioty na studiach podyplomowych: 1) Wprowadzenie w problematykę współczesnej edukacji 10- godz. 2) Podstawy merytoryczne nauczania fizyki i astronomii w gimnazjum - 213 godz.; 3) Metodyka nauczania fizyki 156 godz.; 4) Kompetencje wychowawcze nauczyciela - 8 godz.; 5) Kompetencje informatyczne nauczyciela - 45 godz.; 6) Język obcy - 80 godz. Razem 512 godz.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z wygaszaniem Gimnazjum i przekształcaniem się w 8 letnią szkołę podstawową w jaki sposób poinformować nauczyciela o zaistniałych zmianach? Informacja powinna być dostarczona do 15 maja. Proszę o dokument.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy urlop opiekuńczy nad członkiem rodziny (5 dni) to jest dodatkowy urlop czy odejmuje się go z przysługującego urlopu wypoczynkowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak zgodnie z prawem przyjąć wolontariusza do pomocy w przedszkolu?. Bardzo proszę o wzór jakiejś umowy, jakie są wymagania wobec wolontariusza?
- Nauczyciel zatrudniony na czas określony od. 01.09.2017 do 30.06.2018 przebywał na zwolnieniu lekarskim (14.11.- 24.11.2017; 7.12.-21.12.2017; 02.01.2018 – 7.06.2018 r.) a później ZUS przyznał mu prawo do świadczenia rehabilitacyjnego w okresie 0d 7.06.2018 do 3.12.2018. Czy w związku z powyższym nauczyciel nabył prawo „13” za 2018 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe