Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z wygaszaniem Gimnazjum i przekształcaniem się w 8 letnią szkołę podstawową w jaki sposób poinformować nauczyciela o zaistniałych zmianach? Informacja powinna być dostarczona do 15 maja. Proszę o dokument.
Dyrektor powinien pisemnie poinformować nauczyciela, że od dnia 1 września 2017 r. będzie kontynuował zatrudnienie w szkole podstawowej, której nazwę należy podać w piśmie – jest to szkoła, w którą zostanie przekształcone gimnazjum (art. 236 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Odprawa emerytalna, gdy nauczyciel osiągnął wiek uprawniający do świadczenia kompensacyjnego po rozwiązaniu stosunku pracy. Pytanie: 28 lutego 2010 r. nastąpiło wygaśnięcie umowy o pracę-nauczyciel przebywał w stanie nieczynnym od 1 września 2009 r. W 2014 r. nauczycielka osiągnęła wiek uprawniający do świadczenia kompensacyjnego i z dniem 10 grudnia 2014 r. przeszła na to świadczenie. Od 1 marca 2010 r. do chwili obecnej nie pracowała. Czy należy teraz nauczycielowi wypłacić odprawę emerytalną? Jeżeli tak, to jaka podstawa prawna reguluje wypłatę takiej odprawy?
- Nasza szkoła realizuje projekty unijne w ramach programu Erasmus+. W okresie ferii zimowych i letnich nauczyciele biorą udział w wyjazdach zagranicznych jako uczestnicy szkoleń zawodowych lub jako opiekunowie uczniów, którzy odbywają staże zagraniczne. Na czas wyjazdu nauczyciele otrzymują delegacje służbowe. Czy związku z tym nauczyciel przebywający w tym czasie na wyjeździe zagranicznym przebywa jednocześnie na urlopie wypoczynkowym i czy zasadne jest wypłacenie za ten czas wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim od 20 września. Za tydzień wykorzysta 182 dni zwolnienia i zwrócił się do dyrektora z podaniem o urlop uzupełniający (za ferie zimowe). Czy dyrektor może udzielić nauczycielowi urlopu bezpośrednio po zwolnieniu lekarskim, czy ma go udzielić w przerwie wakacyjnej w ilości 8 tygodni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 22.05.2012 r. do 01.01.2013 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą. 02.01.2013 r. urodziła dziecko i otrzymała urlop macierzyński od 02.01.2013 r. do 21.05.2013 r. (20 tyg.). Na wniosek nauczycielki udzielono dodatkowego urlopu macierzyńskiego od 22.05.2013 r. do 18.06.2013 r. (4 tyg.). Nauczycielka złożyła wniosek o uzupełniający urlop wypoczynkowy za 2012 r. od 19.06.2013 r. do 28.06.2013 r. (10 dni) i od 01.09.2013 r. do 02.10.2013 r. (32 dni, należny urlop uzupeł. - 42 dni). W okresie wakacji będzie korzystać z bieżącego urlopu wypoczynkowego. Od 03.10.2013 r. do 01.01.2014 r. ww. zamierza korzystać z urlopu rodzicielskiego. Czy prawidłowo będzie udzielony urlop uzupełniający i rodzicielski? Proszę o odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Problem tkwi w ogromnym rachunku telefonicznym. Otóż wychowawcy pełniący dyżur w młodzieżowym ośrodku socjoterapii udostępnili wychowankowi służbowy telefon komórkowy, aby zadzwonił do rodziców. Po niedługim czasie okazało się, że ten telefon został zablokowany przez operatora. Wyjaśniając sprawę otrzymałam informację, iż telefon został zablokowany, gdyż z tego numeru ściągane zostały kody sms do gier internetowych na kwotę powyżej tysiąca zł. W związku z tym czy jako dyrektor mogę pociągnąć do odpowiedzialności finansowej wychowawców którzy pełnili tego dnia dyżur i obciążyć ich kosztami tego rachunku, np. poprzez potrącenie z wynagrodzenia. Opiekun prawny dziecka twierdzi, iż nie zapłaci kosztów smsów, gdyż syn był pod opieką wychowawców i to oni są za to odpowiedzialni. Bardzo proszę o odpowiedź z podaniem podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe