Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1/ Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy na podstawie mianowania złożyła prośbę o zmianę formy zatrudnienia w roku szkolnym 2018/2019. Prosi o zatrudnienia na pół etatu od 01.09.2018r. do 31.08.2019r. Moje pytanie czy z nauczycielem należy rozwiązać umowę o pracę i wydać świadectwo pracy ( jaka podstawa prawna ); następnie zatrudnić na umowę o prace od 01.09.2018r. do 31.08.2019r. na pół etatu, a od 01.09.2019r. ponownie zatrudnić na podstawie mianowania na pełen etat. 2/ Nauczycielowi zatrudnionemu w naszej szkole przydzielono dodatkowe czynności inspektora d/s BHP i zawarto z nim umowę zlecenie. Czy ta forma na dodatkowe zatrudnienie jest prawidłowa a jeżeli nie to jak należy zatrudnić nauczyciela na dodatkowe czynności - czy na umowę o pracę i czy wtenczas staż pracy jako nauczyciel zaliczam do tego dodatkowego zatrudnienia.
1. Nie można zmniejszyć wymiaru zatrudnienia nauczyciela mianowanego na jego wniosek. Ograniczenie zatrudnienia następuje jedynie w przypadku braku godzin w danym roku szkolnym. Nauczycielka, ktora chce być zatrudniona na pół etatu, musi rozwiązać stosunek pracy zawarty na podstawie mianowania (art. 23 ust. 1 pkt. 1 Karty Nauczyciela - 3-miesięczne wypowiedzenie albo art. 23 ust. 4 pkt. 1 KN - za porozumieniem stron, w każdym czasie), a następnie zatrudnić się na podstawie umowy o pracę w wymierze 1/2 etatu. W takim przypadku świadectwa pracy nie trzeba wydawać, ponieważ zatrudnienie następuje bezpośrednio po zakończeniu poprzedniego stosunku pracy z tym samym pracodawcą (chyba, że nauczycielka zwróci się z wnioskiem o wydanie świadectwa) - art. 97 § 1 i 11 kodeksu pracy. Umowę można zawrzeć od razu na czas nieokreślony, a od następnego roku szkolnego przydzielić godziny w pełnym wymiarze, co spowoduje przekształcenie stosunku pracy w mianowanie.
2. Zgodnie z art. 237 11 kodeksu pracy, pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. W przypadku nauczycieli nie ma możliwości przydzielenia im w ramach trwającego stosunku pracy, dodatkowych zadań nie związanych z obowiązkami nauczyciela, a które to wynikają z przepisów Karty Nauczyciela. Onacza to, że powierzając nauczycielowi wykonywanie zadań służby bhp, należy zawrzeć z nim albo umowę zlecenie (zadania służby bhp raczej nie wymagają kierowania pracą przez pracodawcę), albo drugą umowę o pracę na stanowisku niepedagogicznym w niepełnym wymiarze. Do stażu pracy na stanowisku niepedagogicznym nie wlicza się wówczas stażu nauczycielskiego, który nie został zakończony (trwającego zatrudnienia).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wskazanie, czy istnieje jakaś podstawa prawna, która wymaga, by nauczyciel potwierdził swoją parafką odbiór (tudzież uzyskanie) pisma z wysokością dodatku motywacyjnego przyznawanego na konkretny okres? Obecnie podpisane przez dyrektora szkoły pisma przekazuję nauczycielom i na jednym egzemplarzu muszę potwierdzić odbiór i następnie chowam pismo do akt osobowych. Czy mogę schować do akt pismo bez parafki nauczyciela (nie będzie to wykroczeniem w razie kontroli z kuratorium czy PIP)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy poniższy zapis w umowie, jest prawidłowy (głównie chodzi o podstawę prawną): 1. Strony ustaliły następujące warunki umowy:
a/ Pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy na stanowisku wychowawca świetlicy zgodnie z obowiązkami określonymi dla nauczycieli w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r. poz. 1379 oraz z 2017 r. poz. 60) oraz przepisami wykonawczymi do tych ustaw, a w zakresie nieuregulowanym w wymienionych ustawach, zgodnie z Kodeksem Pracy oraz statutem placówki, w wymiarze 8 godzin tygodniowo (w tym 5 godzin zajęć opiekuńczo - wychowawczych); b/ miejscem wykonywania pracy będzie Szkoła Podstawowa Nr...; c/ Pracodawca zobowiązuje się do wypłaty za wykonywaną pracę wynagrodzenia na zasadach określonych w przepisach powołanej wyżej ustawy - Karta Nauczyciela, rozporządzenia MEN z dnia 1 sierpnia 2013 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 630) oraz regulaminu stanowiącego załącznik do Uchwały Nr LII/1581/2009 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 9 kwietnia 2009 r. i Uchwały Nr XXXIX/1036/2012 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 5 lipca 2012 r. w sprawie ustalenia regulaminu dotyczącego niektórych zasad wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez m. st. Warszawę, w tym miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w wysokości: ... zł
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który uzyskał uprawnienie emerytalne, przeszedł na emeryturę i ponownie podjął pracę w innej szkole (dodam, że to szkoła stowarzyszeniowa) powinien być objęty funduszem socjalnym w placówce,w której pracował poprzednio czy też w chwili obecnej powinien korzystać z funduszu w szkole, w której jest zatrudniony? (emeryturę otrzymuje ze szkoły A, a podjął pracę w szkole B i nie jest to ani zlecenie ani umowa o dzieło tylko normalna umowa o pracę w pełnym wymiarze)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel 1.09.17 będzie miał przepracowane 35 lat; ma 58 lat. Skierował wniosek do ZUSu z pytaniem czy może przejść na emeryturę. Oczekuje na odpowiedź. W tym czasie dyrektor przygotowuje arkusz i wykluczył już tego nauczyciela, nie zawarł go w arkuszu, tylko inną osobę na jego stanowisko. Co się stanie w przypadku, gdy nauczyciel starający się o emeryturę otrzyma z ZUSu odmowę i będzie chciał wrócić na swoje stanowisko pracy, a dyrektor zaplanował już w arkuszu, który wkrótce zaakceptuje organ prowadzący, inną osobę?
- Proszę o podanie wymiaru urlopu dla nauczyciela zatrudnionego od 23.01.2017 do 30.06.2017r na 7/18 etatu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe