Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zwracam się z prośbą o odpowiedź na opisaną niżej sytuację, dotyczącą udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Nauczyciel z wieloletnim stażem, przebywał na urlopie zdrowotnym od dnia 28 listopada 2014 roku do dnia 19 grudnia 2014 roku (pobyt w sanatorium). W miesiącu maju 2015 roku poważnie zachorował, przebywał w szpitalu ponad dwa miesiące, obecnie wykorzystuje urlop uzupełniający po skończonym pobycie w szpitalu i zwolnieniu lekarskim. Zgodnie z treścią art. 73 ust. 8 KN nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Proszę o informację, czy w zaistniałej sytuacji jest jakakolwiek możliwość by udzielić temu nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia. Obecny stan zdrowia nie pozwala na jego powrót do pracy. Bardzo dziękuję za udzielenie szczegółowej odpowiedzi popartej przepisami.
Niestety, nauczycielowi w sytuacji opisanej w pytaniu nie można udzielić urlopu dla poratowania zdrowia. Jednakże osoba, która jest niezdolna do pracy, w pierwszej kolejności ma prawo do zasiłku chorobowego, który może pobierać maksymalnie do 182 dni. Po wyczerpaniu tego okresu pracownik, który nadal jest niezdolny do pracy, a dalsze leczenie rokuje na odzyskanie zdolności do kontynuowania pracy, może wystąpić z pisemnym wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne do ZUS na druku Np-7. Wniosek składa się co najmniej na 6 tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego. Do wniosku należy dołączyć: 1) zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wypełnione przez lekarza leczącego, 2) wywiad zawodowy z miejsca pracy (druk ZUS N-10); 3) zaświadczenie płatnika składek (druk ZUS Z-3 – w przypadku, gdy świadczenie jest wypłacanie przez ZUS.
Podstawa prawna: 1. Ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (ze zm.); 2. Karta Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jakich sprawach dyrektor wydaje zarządzenia, a w jakich decyzje? Czego mogą dotyczyć? czy są sytuacje, kiedy RP decyduje w sprawie, a podejmuje się w efekcie końcowym uchwałę?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel matematyki wyraził zgodę na ograniczenie etatu od 1 września 2014 r. Pod koniec sierpnia okazało się jednak, że inny matematyk przechodzi od września na urlop macierzyński. W jaki sposób podwyższyć pracownikowi wymiar pensum do 18/18, aby mógł pełnić zastępstwo za drugiego pracownika z takim zastrzeżeniem, że wymiar czasu pracy nauczyciela ponowie ulegnie obniżeniu po powrocie z urlopu tego nauczyciela, którego będzie zastępował?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy placówką niepubliczną ośrodkiem rewalidacyjno-wychowawczym znajdującym się w art. 2 pkt 7 Prawo Oświatowe. Czy w związku z art.168 pkt 7 musimy uzupełnić swoje dokumenty o pozytywną opinię kuratora. Mamy wpis do ewidencji od 1990 roku, czy ten zapis dotyczy nowo tworzonych placówek a nas nie obowiązuje.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel ,który ukończył studia: Pedagogika, kierunek- wychowanie muzyczne, specjalność nauczycielska, może być dyrektorem Podstawowej Szkoły Muzycznej?Jest nauczycielem dyplomowanym z wieloletnim stażem.
- Jakie są konsekwencje dla dyrektora placówki niepublicznej za zatrudnienie nauczyciela nieposiadającego odpowiednich kwalifikacji zawodowych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe