Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Jeśli okres, na jaki ma nastąpić zwiększenie wymiaru pensum nauczyciela, jest z góry znany, możliwe jest zawarcie z nauczycielem aneksu do umowy o pracę w formie...

PORADA PRAWNA

04 listopada 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Nauczyciel matematyki wyraził zgodę na ograniczenie etatu od 1 września 2014 r. Pod koniec sierpnia okazało się jednak, że inny matematyk przechodzi od września na urlop macierzyński. W jaki sposób podwyższyć pracownikowi wymiar pensum do 18/18, aby mógł pełnić zastępstwo za drugiego pracownika z takim zastrzeżeniem, że wymiar czasu pracy nauczyciela ponowie ulegnie obniżeniu po powrocie z urlopu tego nauczyciela, którego będzie zastępował?

Jeśli okres, na jaki ma nastąpić zwiększenie wymiaru pensum nauczyciela, jest z góry znany, możliwe jest zawarcie z nauczycielem aneksu do umowy o pracę w formie porozumienia stron przewidującego zwiększenie pensum właśnie na ten okres.

Zastępstwo za nauczyciela można przydzielić nauczycielowi z niepełnym pensum

Podstawę prawną takiego rozwiązania będzie stanowić art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. W tym przypadku jednak dyrektor nie zatrudnia nowego nauczyciela, ale zwiększa wymiar pensum nauczycielowi, który będzie zastępować nieobecnego nauczyciela. Nie zawsze bowiem za nieobecnego nauczyciela trzeba zawierać umowę na zastępstwo z nowozatrudnionym nauczycielem.

Jeśli nieobecnego nauczyciela ma zastępować nauczyciel zatrudniony na niepełnym etacie, dodatkowe godziny można mu przydzielić w ramach podwyższenia pensum. Dodatkowe godziny mogą być realizowane przez niego w ramach pensum, o którym mowa w art. 42 ust. 2 pkt 1 Karty Nauczyciela. Następuje to przez podwyższenie wymiaru pensum nauczyciela.

Podwyższenia pensum należy dokonać podpisując aneks do obowiązującej umowy

Zmiana wymiaru zatrudnienia nauczyciela niepełnozatrudnionego wymaga zmiany jego umowy o pracę.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że jeden nauczyciel może mieć zawartą tylko jedną umowę o pracę z tym samym pracodawcą na pracę tego samego rodzaju (zob. wyrok Sądu Najwyższego, sygn. I PKN 43/97), stąd też konieczne będzie zawarcie aneksu do umowy o pracę, a nie zawieranie kolejnej umowy o pracę.

W aneksie należy wskazać okres, na jaki zostanie podwyższone pensum

Okresem uzasadniającym podpisanie aneksu do umowy jest okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy zastępowanego nauczyciela. Jeśli więc aneks do umowy o pracę będzie zawarty na czas określony (formuła „od … do …”), nie ma konieczności powtarzania procedury obniżania wymiaru zatrudnienia po powrocie drugiego nauczyciela z urlopu macierzyńskiego. Po prostu aneks będzie obowiązywał przez czas określony, po upływie którego będą obowiązywały poprzednio ustalone w umowie o pracę warunki pracy. 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT