Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel matematyki wyraził zgodę na ograniczenie etatu od 1 września 2014 r. Pod koniec sierpnia okazało się jednak, że inny matematyk przechodzi od września na urlop macierzyński. W jaki sposób podwyższyć pracownikowi wymiar pensum do 18/18, aby mógł pełnić zastępstwo za drugiego pracownika z takim zastrzeżeniem, że wymiar czasu pracy nauczyciela ponowie ulegnie obniżeniu po powrocie z urlopu tego nauczyciela, którego będzie zastępował?
Jeśli okres, na jaki ma nastąpić zwiększenie wymiaru pensum nauczyciela, jest z góry znany, możliwe jest zawarcie z nauczycielem aneksu do umowy o pracę w formie porozumienia stron przewidującego zwiększenie pensum właśnie na ten okres.
Zastępstwo za nauczyciela można przydzielić nauczycielowi z niepełnym pensum
Podstawę prawną takiego rozwiązania będzie stanowić art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. W tym przypadku jednak dyrektor nie zatrudnia nowego nauczyciela, ale zwiększa wymiar pensum nauczycielowi, który będzie zastępować nieobecnego nauczyciela. Nie zawsze bowiem za nieobecnego nauczyciela trzeba zawierać umowę na zastępstwo z nowozatrudnionym nauczycielem.
Jeśli nieobecnego nauczyciela ma zastępować nauczyciel zatrudniony na niepełnym etacie, dodatkowe godziny można mu przydzielić w ramach podwyższenia pensum. Dodatkowe godziny mogą być realizowane przez niego w ramach pensum, o którym mowa w art. 42 ust. 2 pkt 1 Karty Nauczyciela. Następuje to przez podwyższenie wymiaru pensum nauczyciela.
Podwyższenia pensum należy dokonać podpisując aneks do obowiązującej umowy
Zmiana wymiaru zatrudnienia nauczyciela niepełnozatrudnionego wymaga zmiany jego umowy o pracę.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że jeden nauczyciel może mieć zawartą tylko jedną umowę o pracę z tym samym pracodawcą na pracę tego samego rodzaju (zob. wyrok Sądu Najwyższego, sygn. I PKN 43/97), stąd też konieczne będzie zawarcie aneksu do umowy o pracę, a nie zawieranie kolejnej umowy o pracę.
W aneksie należy wskazać okres, na jaki zostanie podwyższone pensum
Okresem uzasadniającym podpisanie aneksu do umowy jest okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy zastępowanego nauczyciela. Jeśli więc aneks do umowy o pracę będzie zawarty na czas określony (formuła „od … do …”), nie ma konieczności powtarzania procedury obniżania wymiaru zatrudnienia po powrocie drugiego nauczyciela z urlopu macierzyńskiego. Po prostu aneks będzie obowiązywał przez czas określony, po upływie którego będą obowiązywały poprzednio ustalone w umowie o pracę warunki pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy istnieje możliwość zwolnienia nauczyciela, który odszedł na emeryturę potem ją zawiesił i ponownie została podpisana kolejna umowa na czas nieokreślony? Jakie są podstawy prawne? Nauczyciel ukończył SN i pracuje w oddziale przedszkolnym.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o wskazanie formalnie prawidłowej procedury postępowania w przypadku konieczności ograniczenia zatrudnienia dotyczącego nauczycieli placówki nieferyjnej. Od września, ze względu na nałożone przez organ prowadzący ograniczenia (zmniejszenie liczby grup i oddziałów szkolnych ) dla 10 z 13 nauczycieli brakuje godzin do wymaganego pensum (mają niewiele ponad 1/2 etatu ). Czy wystarcza informacja przekazana nauczycielom na Radzie Pedagogicznej 25 maja o planowanych w arkuszu organizacji zmniejszonych przydziałach (każdy nauczyciel był wyczytany z podaniem liczby godzin w nowym arkuszu i jest to zawarte w protokole z Rady) ? Czy wymagane jest wręczenie pisemnej informacji odrębnie każdemu nauczycielowi? Chcę zaznaczyć, że ze względu na specyfikę placówki (zakład poprawczy ) bardzo trudno jest określić rzeczywisty stan osobowy naszych podopiecznych na 1 września. Arkusz zakłada najbardziej optymistyczny wariant uruchomienia wszystkich grup i oddziałów, ale bardzo realne prognozy wskazują, że najprawdopodobniej to się nie uda i trzeba będzie aneksem jeszcze bardziej ograniczać godziny. Jak zachować wszelkie formalności (terminy, pisma ) wobec nauczycieli - wszyscy to nauczyciele mianowani.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem nauczycielem dyplomowanym z 28 letnim stażem pracy. Jestem zatrudniona przez mianowanie. Na terenie tej samej Gminy w której pracuję powstała nowa placówka. Chcę wziąć udział w konkursie na dyrektora. Jak wyglądać ma ewentualne zatrudnienie mnie na tym stanowisku, żebym nie straciła przywilejów z Karty Nauczyciela.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel na emeryturze, pracuje na 3/4 etatu w przedszkolu niepublicznym, na umowę na czas nieokreślony. Firma chce rozwiązać z nauczycielem umowę. Czy można zaproponować mu przeniesienie w stan nieczynny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Szanowni Państwo, w wyniku rozstrzygnięcia konkursu objąłem stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Publicznych (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum) na okres 5 lat szkolnych od dnia 1 września 2009 r. do dnia 31 sierpnia 2014 r. W lutym bieżącego roku Rada Miasta i Gminy podjęła uchwałę intencyjną o przekazaniu przedszkola i gimnazjum pod stowarzyszenie (mniej niż 70 uczniów). Czy moje powierzenie automatycznie wygasa, czy też prawnie zajmuję stanowisko dyrektora szkoły podstawowej do dnia 31 sierpnia 2014r?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe