Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o wskazanie formalnie prawidłowej procedury postępowania w przypadku konieczności ograniczenia zatrudnienia dotyczącego nauczycieli placówki nieferyjnej. Od września, ze względu na nałożone przez organ prowadzący ograniczenia (zmniejszenie liczby grup i oddziałów szkolnych ) dla 10 z 13 nauczycieli brakuje godzin do wymaganego pensum (mają niewiele ponad 1/2 etatu ). Czy wystarcza informacja przekazana nauczycielom na Radzie Pedagogicznej 25 maja o planowanych w arkuszu organizacji zmniejszonych przydziałach (każdy nauczyciel był wyczytany z podaniem liczby godzin w nowym arkuszu i jest to zawarte w protokole z Rady) ? Czy wymagane jest wręczenie pisemnej informacji odrębnie każdemu nauczycielowi? Chcę zaznaczyć, że ze względu na specyfikę placówki (zakład poprawczy ) bardzo trudno jest określić rzeczywisty stan osobowy naszych podopiecznych na 1 września. Arkusz zakłada najbardziej optymistyczny wariant uruchomienia wszystkich grup i oddziałów, ale bardzo realne prognozy wskazują, że najprawdopodobniej to się nie uda i trzeba będzie aneksem jeszcze bardziej ograniczać godziny. Jak zachować wszelkie formalności (terminy, pisma ) wobec nauczycieli - wszyscy to nauczyciele mianowani.
Ograniczenie wymiaru etatu, tak samo jak wypowiedzenie stosunku pracy dotyczy konkretnego pracownika i powinno być przekazane na piśmie, z zachowaniem obowiązujących okresów wypowiedzenia.
Ograniczenie etatu w trybie art. 22 Karty Nauczyciela, jeżeli zmiany mają nastąpić od 1 września, następuje w maju, gdyż w przypadku niewyrażenia przez nauczyciela zgody na ograniczenie stosuje się przepisy art. 20 KN, mówiące o rozwiązaniu stosunku pracy, a tu wymagany jest 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Karta Nauczyciela daje jeszcze możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca. Wówczas wypowiedzenie/ograniczenie należy złożyć w lipcu. W takim wypadku nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaka jest podstawa prawna do ustalenia obowiązków na poszczególnych stanowiskach pracowniczych np. kucharka, woźna, pracownik gospodarczy, intendentka? Gdzie można znaleźć jakieś wytyczne?
- Dotyczy zatrudnienia z KP na stanowisko nauczyciela z jednoczesną funkcją dyrektora szkoły w szkole niepublicznej (organ prowadzący- fundacja) na postawie umowy o pracę na czas określony- czy w treści zawartej umowy należy (można) zawrzeć informację o stanowisku: dyrektor, czy może tylko nauczyciel?
A dyrektor poprzez oddzielny dokument np. powierzenie stanowiska?
Jaki zapis w umowie o pracę z KP jest poprawny i "bezpieczny" z punktu widzenia pracodawcy (organu prowadzącego szkołę niepubliczną)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe niezrealizowane z powodu choroby ucznia objętego nauczaniem indywidualnym? Jaka jest aktualna podstawa prawna dotycząca takiej sytuacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony w szkole na umowę o pracę na czas określony od 1.09.2014 - 30.06.2015. w dniach od 6.03. do 13.03.2015 przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy w związku z powyższym uzyskał prawo do "13" za 2015 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Zatrudniam nauczyciela kontraktowego w wymiarze 1/2 etatu
6 godzin bez kwalifikacji za zgodą kuratora oświaty a 3 godziny świetlica, czyli zgodnie z kwalifikacjami. Jak sformułować umowę i jak płacić nauczycielowi ? Z poziomu stażysty 9 godzin, czy uwzględnić 6 stażysta a 3 kontraktowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe