Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zgłosił się do mnie rodzic tegorocznej absolwentki naszej szkoły z wnioskiem o następującej treści: "Zwracam się z uprzejmą prośbą o wydanie zaświadczenia dla mojej córki (...), że nie pobierała do tej pory żadnych stypendiów w szkole podstawowej i opinii również o mojej córce (...) byłej uczennicy szkoły podstawowej w celu otrzymania stypendium. Obecnie uczęszcza do liceum (...)./podpis rodzica" Czy moim obowiązkiem jest wydać takie dokumenty?
W mojej opinii szkoła nie ma obowiązku wydawania takich zaświadczeń i opinii. Żaden przepis prawa oświatowego (i ustawy o systemie oświaty) nie nakazuje szkole wydawania takich dokumentów. Co więcej – nie rozumiem po co uczennicy takie dokumenty. Nie wynika to bowiem z przepisu art. 90c ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2230 z późn. zm.), zgodnie z którym pomoc materialna ma charakter socjalny albo motywacyjny.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe. Przepis nie uzależnia przyznania stypendium od faktu otrzymywania bądź nie stypendium w poprzedniej szkole.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak dokonać korekty różnic? W wyniku spisu z natury a zapisami w księdze inwentarzowej powstała różnica w kwocie odpowiadającej środkom trwałym w użytkowaniu (wyposażenie szkoły), jak dokonać korekt?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- 1. Proszę o podstawę prawną do zarządzenia dyrektora w sprawie wysokości opłat za wynajem sal szkolnych.
2. Proszę o podstawę prawną w sprawie ustalenia przez dyrektora wysokości opłat za wynajmowane w obiekcie szkolnym garaże.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o ustosunkowanie się do poniższego pisma, które nauczyciel otrzymał od byłej pani Dyrektor. Dotyczy: przeniesienia do innej szkoły: "Działając na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. - Karta Nauczyciela ( Dz.u. Z2006. Nr 97, poz.674 z póź. zm. ) w związku z Pani prośbą o przeniesienie ( pismo z dnia 11 maja 2009r r. ), po uzyskaniu zgody Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 w ......, przenoszę Panią od 1 września 2009r. do 31 sierpnia 2013r. na stanowisko nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej Nr 3 w ......... Po upływie powyższego terminu przysługuje Pani prawo powrotu na dotychczasowe stanowisko w Szkole Podstawowej Nr 1 w ....... W związku z powyższym: 1.Czy zgodne z prawem jest stwierdzenie, że nauczyciel zostaje przeniesiony na czas określony. 2. Czy wiążące jest stwierdzenie, że nauczycielowi przysługuje prawo powrotu, ale nie musi z niego skorzystać. Chciałabym nadmienić, że nauczyciel z własnej woli przeszedł do SP 3 na trzy lata z myślą, że pozostanie w tej placówce, ponieważ nauczyciel, który był przed nim odszedł na emeryturę. Cytowane pismo zostało nauczycielowi wręczone w maju 2012r., jednak w dokumentacji nauczyciel nigdzie się pod nim nie podpisał. Nauczyciel jest nauczycielem dyplomowanym, zatrudnionym na podstawie mianowania.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jetem dyrektorem szkoły publicznej prowadzonej przez stowarzyszenie, szkoła świetnie sobie radzi, czy gmina może przejąć naszą szkołę w związku ze zmianami, wchodzącymi od 1.09.2017.?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy rodzic może napisać stałe zwolnienie z kilku ostatnich minut lekcji z powodu dojazdu?czy w dzienniku elektronicznym powinno sie to zaznaczyć jako nieobecność na całej lekcji?Czy w razie gdyby coś się temu uczniowi stało,nauczyciel jest chroniony mając takie oficjalne pismo od rodziców?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe