Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak dokonać korekty różnic? W wyniku spisu z natury a zapisami w księdze inwentarzowej powstała różnica w kwocie odpowiadającej środkom trwałym w użytkowaniu (wyposażenie szkoły), jak dokonać korekt?
Na podstawie art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.) zwanej dalej u.r. w szkole powinny obowiązywać zasady (polityka) rachunkowości. Zasady te powinny m.in. określać metody wyceny aktywów i pasywów oraz sposób prowadzenia ksiąg rachunkowych, w tym zakładowy plan kont, ustalający wykaz kont księgi głównej, przyjęte zasady klasyfikacji zdarzeń, zasady prowadzenia kont ksiąg pomocniczych oraz ich powiązania z kontami księgi głównej. Szkoła powinna prowadzić księgę inwentarzową, w której ewidencjonuje posiadane środki trwałe i oznacza poszczególne składniki majątku numerami inwentarzowymi, co pozwala na ich identyfikację z zapisami w księdze. Zasadą jest, że środek trwały powinien być wprowadzony do ewidencji środków trwałych najpóźniej w miesiącu przekazania go do używania w prowadzonej działalności. Późniejszy termin wprowadzenia środka trwałego do ewidencji jest jego ujawnieniem (art. 16d ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, Dz. U. z 2014 r., poz. 581). W toku inwentaryzacji dokonuje się także porównania wartości poszczególnych środków trwałych z danymi ksiąg rachunkowych.
Ujawnienie środka trwałego, stwierdzenie jego braku podczas lub stwierdzenie różnic wartości inwentaryzacji przeprowadzonej na podstawie art. 26 u.r., musi skutkować jego udokumentowaniem, wyjaśnieniem i powiązaniem z zapisami ksiąg rachunkowych. Ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji (art. 27 u.r.). Przyczyny powstania różnic inwentaryzacyjnych określa komisja inwentaryzacyjna w protokole wraz z wnioskami co do sposobu ich rozliczenia, powołana przez dyrektora na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 289). Różnice ilościowe lub wartościowe mogą mieć postać niedoborów lub nadwyżek. Różnice te mogą być pozorne (wynikające z błędów w przeprowadzonej inwentaryzacji lub z błędów w prowadzeniu ewidencji księgowej) albo rzeczywiste. Ujawnia się je na koncie 240 – Pozostałe rozrachunki oraz należy dokonać zapisów na odpowiednich kontach, ukazujących zwiększenie lub zmniejszenie wartości poszczególnych składników majątkowych. W przypadku niedoboru księguje się: Wn konto 240, Ma na odpowiednim konto składnika majątku. Nadwyżkę ujmuje się w księgach zapisem: Wn na odpowiednim koncie składnika majątku, Ma konto 240.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak zatrudnić psychologa na 1/2 etatu w przedszkolu w trakcie roku szkolnego? Nauczyciel byłby zatrudniony od 15 maja (w sierpniu przedszkole jest zamknięte) więc umowa byłaby do końca lipca, następna umowa byłaby od 1 września. Nauczyciel jest początkujący, który 29 czerwca 2018 r. uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego. Od uzyskania stopnia pracował 2 lata w szkole (do 31 sierpnia 2020 r.). Proszę o podanie podstaw prawnych do umów zatrudnienia i informację kiedy nauczyciel rozpoczął by awans na stopień nauczyciela mianowanego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W nawiązaniu do pytania o przeniesienie broni pneumatycznej do bursy. Policja stwierdziła, że energia kinetyczna pocisku nie przekracza 17 J więc oni nie mogą nic zrobić . Taki pełnoletni wychowanek ma prawo posiadać taką broń nawet na terenie bursy i zdanie dyrektora ani wychowawczyni nie ma tu znaczenia. Czy żadne inne przepisy tego nie regulują?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nasze Przedszkole zwróci się do organu prowadzącego o wykaz zawierający: imię i nazwisko dziecka, pesel, miejsca i roku urodzenia, adresu zamieszkania a także imiona i nazwiska rodziców. Dane te potrzebne są do sporządzenia zaświadczeń o spełnianiu obowiązku przygotowania przedszkolnego. Jaka podstawa prawna umożliwia nam ubieganie się o te informacje?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła publiczna samorządowa może przygotowywać i wydawać obiady na wynos dla uczniów szkół niepublicznych (jednakowa cena dla wszystkich uczniów) ?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Co reguluje zasady przewozu uczniów na zawody i podróży samochodem prywatnym np. dwóch nauczycieli? Czy nauczyciel jadąc na konkurs z młodzieżą może przewozić ich swoim samochodem? Co w przypadku gdy trójka nauczycieli jedzie na to samo szkolenie wykorzystując samochód prywatny jednej z tych osób?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe