Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy rodzic może napisać stałe zwolnienie z kilku ostatnich minut lekcji z powodu dojazdu?czy w dzienniku elektronicznym powinno sie to zaznaczyć jako nieobecność na całej lekcji?Czy w razie gdyby coś się temu uczniowi stało,nauczyciel jest chroniony mając takie oficjalne pismo od rodziców?
Oczywiście rodzic ma prawo napisać stałe zwolnienie z kilku ostatnich minut lekcji z powodu dojazdu. Ważne jest jednak sposób rozwiązania problemu przez szkołę, bowiem przepisy prawa nie regulują szczegółów pracy szkoły, o których mowa w pytaniu. Proponuję przeprowadzić rozmowę z rodzicem, wyjaśnić przepisy szkolne, które zobowiązują ucznia do uczestniczenia na wszystkich obowiązkowych zajęciach w czasie trwania tych zajęć wg planu pracy szkoły oraz tygodniowego rozkładu zajęć klasy.Należy podkreślić, że dyrektor szkoły lub placówki w szczególności sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne oraz wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę lub placówkę. Ponadto sieć publicznych szkół podstawowych powinna być zorganizowana w sposób umożliwiający wszystkim dzieciom spełnianie obowiązku szkolnego. Droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać: 1) 3 km – w przypadku uczniów klas I–IV szkół podstawowych; 2) 4 km – w przypadku uczniów klas V–VIII szkół podstawowych. Jeżeli droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie dziecko mieszka: 1) przekracza odległości wymienione wyzej, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka albo zwrot kosztów przejazdu dziecka środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice, a do ukończenia przez dziecko 7 lat – także zwrot kosztów przejazdu opiekuna dziecka środkami komunikacji publicznej; 2) nie przekracza tych odległości, gmina może zorganizować bezpłatny transport, zapewniając opiekę w czasie przewozu. Jednak rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi szkolnemu są obowiązani do: 1) dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do szkoły; 2) zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne; 3) zapewnienia dziecku warunków umożliwiających przygotowywanie się do zajęć; Podstawa prawna:USTAWA z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 996, 1000, 1290, 1669, 2245), w szczególności art. 39, art. 40, art. 68.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę przykład instrukcji przeprowadzania sprawdzianu po szóstej klasie oraz egzaminu gimnazjalnego.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak długo należy przechowywać protokoły i prace słuchaczy z części pisemnej egzaminu semestralnego w branżowej szkole II stopnia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy ukarać nauczyciela za obrażanie innych pracowników? Podczas przerwy międzylekcyjnej pracownik obsługi wszedł do pracowni. Po pewnym czasie w pracowni pojawił się nauczyciel, którego bardzo oburzył fakt, że pracownik obsługi stoi przy jego biurku i coś sprawdza. W trakcie tego "spotkania" doszło do niepotrzebnych potyczek słownych, w trakcie których nauczyciel używał wulgarnych słów. Przeprowadziłam (kolejnego dnia), w obecności wicedyrektora rozmowę wyjaśniającą z nauczycielem, który twierdził, że dopiero po tym jak pracownik obsługi zwrócił się do niego używając wulgarnego słownictwa, odreagował w niewłaściwy sposób. Z pracownikiem obsługi nie przeprowadziłam rozmowy, ponieważ znajduje się na zwolnieniu. Czy oprócz notatki służbowej powinnam na tego nauczyciela nałożyć karę?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym w szkole zamontować ławeczkę wieszcza ( jesteśmy szkołą imienia A. Mickiewicza). Rodzice bardzo popierają ten wniosek. Gdzie mogłabym wnioskować o fundusze na takie działanie? Z jakich projektów mogłabym skorzystać, aby taki efekt finalny projektu pozostał?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W arkuszu ocen ucznia szkoły podstawowej widnieje przedmiot "religia/etyka". W naszej szkole na życzenie rodziców nauczany jest przedmiot "religia". Czy w związku z tym należy skreślić przedmiot etyka, pozostawiając religię? Nie doczytałam się ani: a) w rozporzadzeniu MENiS z dnia 19 lutego 2002r., b) rozporzadzeniu MENiS z dnia 29 maja 2003r., c) rozporzadzeniu MEN z dnia 16 lipca 2009r. w sprawie prowadzenia przez szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe