Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy należy ukarać nauczyciela za obrażanie innych pracowników? Podczas przerwy międzylekcyjnej pracownik obsługi wszedł do pracowni. Po pewnym czasie w pracowni pojawił się nauczyciel, którego bardzo oburzył fakt, że pracownik obsługi stoi przy jego biurku i coś sprawdza. W trakcie tego "spotkania" doszło do niepotrzebnych potyczek słownych, w trakcie których nauczyciel używał wulgarnych słów. Przeprowadziłam (kolejnego dnia), w obecności wicedyrektora rozmowę wyjaśniającą z nauczycielem, który twierdził, że dopiero po tym jak pracownik obsługi zwrócił się do niego używając wulgarnego słownictwa, odreagował w niewłaściwy sposób. Z pracownikiem obsługi nie przeprowadziłam rozmowy, ponieważ znajduje się na zwolnieniu. Czy oprócz notatki służbowej powinnam na tego nauczyciela nałożyć karę?
Za nieprzestrzeganie przez podwładnego ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy zatrudniający może stosować m.in. karę nagany. Pozwala na to art. 108 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1465). Natomiast samą organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki stron angażu ustala regulamin pracy.
Do tego, by być miłym i uprzejmym wobec kolegów, obliguje treść art. 100 § 2 pkt 6 k.p. Przepis ten mówi o konieczności przestrzegania w firmie przez pracowników zasad współżycia społecznego.
Wobec tego, działając niejako również prewencyjnie warto rozważyć nałożenie na pracownika kary nagany.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Rodzeństwo, trójka dzieci pochodzenia romskiego uczęszczała do szkoły przez okres pół roku. Wyprowadzili się, następnie przestali przychodzić do szkoły. Przez cały drugi okres byli nieobecni. Matka kontaktowała się telefonicznie ze szkołą, twierdząc, że przebywa w Rumunii czasowo, jednak wraca i dzieci również wrócą do szkoły. Policja otrzymała taką samą informację. Sąd został powiadomiony o braku realizacji obowiązku szkolnego. Do tej pory brak jakiejkolwiek informacji, nazwiska dzieci nadal widnieją na listach uczniów szkoły. Nikt formalnie ich nie wypisał. Jak należy postąpić w takiej sytuacji?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W projekcie org. na 2017/18 mam zatwierdzone przez organ prowadzący klasy: I-6ucz,II-11ucz.,III-14ucz. oraz oddz.0-21dzieci (4i6-latki). W sierpniu okazało się, że dwójka ucz.kl.I zmienia miejsce zamieszkania (zostaje 4ucz.). Co mam zrobić? Chyba nie mogę połączyć z kl.II gdyż są różne podstawy programowe. Nie mogę również połączyć z. oddz."O" ze względów lokalowych oraz tym że w "0"są również dzieci 5-letnie. Czy może pozostać klasa 4 osobowa? Nadmienię, że była już u nas klasa 5 osobowa. Czy organ prowadzący musi wyrażać ponownie zgodę? Czy może się nie zgodzić? Co z nauczycielem?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy związki zawodowe powinny opiniować protokoły komisji ZFŚS, czy tylko regulamin i plan finansowy na dany rok
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o wzór decyzji dyrektora szkoły publicznej umarzającej należności- niezapłacone i niemożliwe do ściągnięcia zadłużenie za posiłki w stołówce szkolnej. Uchwała Rady Gminy daje dyrektorowi taką możliwość w przypadku kwot do 1000 zł.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Jak rozwiązać sytuację, gdy jedno z rodziców zwraca się z żądaniem przyjęcia dziecka do świetlicy szkolnej, a drugie na piśmie, zakazuje przyjmowania tego dziecka (w przypadku rodziców skonfliktowanych ze sobą), lub gdy mają rozbieżne zdanie w sprawie udziału dziecka w zajęciach dodatkowych lub np. logopedycznych? Proszę o podstawę prawną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe