Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zatrudniliśmy pracownika na zastępstwo za ciężarną kobietę, której umowa na czas określony przedłuża się do dnia porodu, w umowie osoby zastępującej był zapis: na czas określony w celu zastępstwa pracownika - ".... do czasu powrotu z usprawiedliwionej nieobecności w pracy, od dnia 02.01.2019 r."- czy pracownikowi zastępującemu umowa rozwiązuje się automatycznie w dniu porodu osoby zastępowanej? Na umowie nie było wpisanej daty końcowej, ponieważ nie wiedzieliśmy kiedy pracownica urodzi. Jaki tryb i jaką podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy wpisać w świadectwie pracy? Czy zapis "rozwiązanie umowy o pracę z upływem czasu, na który była zawarta" jest prawidłowy?
Istotą umowy o pracę zawartej na czas określony w celu zastępstwa pracownika podczas jego usprawiedliwionej nieobecności, jest konieczność zapewnienia ciągłości świadczenia pracy na konkretnym stanowisku oraz zapewnienie pracownikowi nieobecnemu powrót do pracy po dłuższej absencji, przy jednoczesnym ograniczeniu niektórych praw pracownika świadczącego pracę w ramach umowy na zastępstwo. Tym samym kategorycznie nie można w umowie o pracę na zastępstwo wpisywać daty jej końca, albowiem spowodowałoby to, że umowa taka byłaby po prostu umową na czas określony. Skutkowałoby to w przypadku nauczycieli z możliwością dochodzenia praw wynikających z prawa do odprawy albo w przypadku ciąży przedłużeniem umowy do dnia porodu (np. art. 251 § 4 pkt 1, art. 177 § 31 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy , tj. Dz. U. 2019, poz. 1040 z późniejszymi zmianami).
Z pytania nie wynika czy pracownica nieobecna zamierza korzystać z urlopu macierzyńskiego. Jeśli nie, to w takim przypadku umowa o pracę zawarta w celu zastępstwa rozwiązuje się z mocy prawa dzień po porodzie, albowiem dzień porodu jest w dalszym ciągu usprawiedliwioną nieobecnością. W sytuacji, gdy pracownica zastępowana zamierza korzystać z urlopu macierzyńskiego, a następnie z urlopu rodzicielskiego (bądź jednego z nich), to usprawiedliwiona nieobecność trwa nadal, a więc umowa na zastępstwo z uwagi na fakt, że została zawarta na czas usprawiedliwionej nieobecności w dalszym ciągu trwa.
Natomiast w przypadku, gdy pracodawca nie zamierza w dalszym ciągu zatrudniać pracownika na zastępstwo, pomimo, że usprawiedliwiona nieobecność pracownika zastępowanego trwa nadal, powinien umowę o pracę na zastępstwo wypowiedzieć. W takim przypadku jako podstawę ustania stosunku pracy w świadectwie pracy wskazuje się wypowiedzenie umowy o pracę przez jedną ze stron, czyli pracodawcę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od września 2017 r. gimnazjum zostaje włączone do ośmioletniej szkoły podstawowej. Dyrektorowi szkoły gimnazjalnej kończy się kadencja w tym roku szkolnym, czyli 31 sierpnia 2017r. Czy dyrektor Gimnazjum (któremu kończy się kadencja 31 sierpnia 2017 r.) powinien zostać powołany na stanowisko wicedyrektora od 1 września 2017r. w Szkole Podstawowej z wygaszającymi oddziałami gimnazjalnymi?
- Nauczyciel ma 32 letni staż pracy pedagogicznej i kończy w tym roku 53 lata. Kiedy może przejść na wcześniejszą emeryturę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektorowi zespołu szkół w skład którego wchodzi szkoła podstawowa i gimnazjum kadencja kończy się 31 sierpnia 2017r. Czy organ prowadzący może przedłużyć jego kadencję? Na jak długo? (obecne gimnazjum zostanie w wyniku reformy włączone do ośmioletniej szkoły podstawowej).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy powinniśmy wypłacić nauczycielowi zatrudnionemu na czas określony od 2 października 2017 do 22 czerwca 2018 r. ekwiwalent za urlop? Rozwiązał umowę za porozumieniem stron z dniem 30 listopada 2017 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pensum pracującego w oddziałach gimnazjalnych nauczyciela wynosi 2/18. Został powołany do pracy w zespole ds przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego na 3 dni. Czy w związku z ograniczonym pensum i pracą tylko jeden dzień w tygodniu może odmówić pracy w zespole? Czy należą mu się nadgodziny, czy może czas pracy w zespołach egzaminacyjnych powinien byc proporcjonalny do pensum i 40 godzinnego tygodniowego czasu pracy? Proszę o podstawy prawne.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe