Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzień dobry, jesteśmy szkołą niepubliczną. Mamy problem z pozyskanie logopedy na etat. Czy możemy zatrudnić logopedę na umowę zlecenie? Pozdrawiam Magda Sikorska
Takie zatrudnienie jest dopuszczalne, jednak ma ograniczenia wynikające z treści art. 10a ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 986 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem w przypadku nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo, powierzenie prowadzenia tych zajęć może nastąpić również na innej podstawie niż umowa o pracę, jeżeli w treści łączącego strony stosunku prawnego nie przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy.
Zatem dopuszczalne jest zatrudnienie logopedy w szkole niepublicznej na podstawie umowy cywilnoprawnej, w tym umowy zlecenia. W takim jednak wypadku nie jest dopuszczalne zatrudnienie w wymiarze większym niż pensum wynoszące 4 godziny tygodniowo.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Woźna jest zatrudniona w placówce na cały etat, na czas nieokreślony. Ma również kwalifikacje (licencjat z przygotowaniem pedagogicznym) do pracy jako nauczyciel. Czy mogę zawrzeć z nią porozumienie zmieniające warunki pracy i płac i zatrudnić ją na pół etatu jako woźna i pół etatu jako nauczyciel na czas określony? Zmiana wynika z potrzeb placówki. Jest to osoba , która pracuje od 2016 r. jako woźna i do dziś nie nabyła prawa dodatku stażowego na tym stanowisku. Natomiast jako nauczyciel wlicza się jej dodatek stażowy 3% czy dopiero po przepracowaniu jako nauczyciel? Czy zatrudniona osoba jako nauczyciel na pół etatu może rozpocząć staż? Czy mogę prosić o wzór dokumentu takiego porozumienia i podstawy prawne takiego zatrudnienia (2 umowy z 1 pracodawcą)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od dnia 6.11.2015r. na zastępstwo nieobecnego wychowawcy w internacie zatrudniliśmy innego wychowawcę. Umowa objęła okres od 06.11.2015r. do 29.01.2016r. w wymiarze 20/30. Od 12.02.2016r. nie dłużej niż do końca zajęć dydaktycznych w szkole tzn. do 24.06.2016r. zawarto ponownie z wychowawcą umowę na zastępstwo nieobecnego innego wychowawcy. Czy Wychowawcy zatrudnionemu na zastępstwo przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne "trzynastka". Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej (§), ponieważ jest wiele interpretacji na ten temat.
- Z dniem 1 stycznia 2024 r. chcę przenieść kilku nauczycieli zatrudnionych w szkole podstawowej do liceum ogólnokształcącego mieszczących się w tym samym budynku i mających tego samego dyrektora. W jaki sposób zrobić to zgodnie z prawem, co umieścić w piśmie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka miała dwuletnią przerwę w pracy – dwa razy złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego, a wcześniej wykorzystała także urlop wypoczynkowy. Teraz wystąpiła z kolejnym wnioskiem o dalszy urlop wychowawczy na okres od 1 września 2014 r. do 31 lipca 2015 r., by wykorzystać łącznie 35 miesięcy przysługującego urlopu. Czy należy wydłużyć czas trwania tego urlopu do 31 sierpnia 2015 r., czyli do końca roku szkolnego zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel chce pójść na urlop zdrowotny. Czy korzystniej jest pójść na ten urlop do końca czerwca od 1 września , czy od 1 września do końca sierpnia? Czy zostanie nauczycielowi wypłacona nagroda jubileuszowa, gdy w roku jubileuszu pójdzie na urlop zdrowotny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe