Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Aktualnie zatrudniony jestem na stanowisku dyrektora niepublicznego przedszkola, którego organem prowadzącym jest żona. Jest to moje jedyne ztrudnienie. Opłacam pełny ZUS. Ze względu na stan zdrowia rozważam przejście na rentę, czy wówczas moje wynagrodzenie bedzie ograniczone wysokosciowo?
Pobieranie renty nie wpływa na wysokość wynagrodzenia za pracę, ale zachodzi odwrotna zależność. Od dnia 1 stycznia 2018 r. wynagrodzenie osoby zatrudnionej w niepublicznym przedszkolu, finansowane z dotacji samorządowej, nie może przekroczyć miesięcznie kwoty stanowiącej równowartość 150% (w przedszkolu wyłonionym w otwartym konkursie ofert ogłoszonym przez gminę – 250%) średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego (art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz.U. z 2017 r., poz. 2203). Pobieranie renty nie wpływa na wysokość wynagrodzenia; mogłoby ono zostać obniżone w trybie porozumienia stron lub wypowiedzenia zmieniającego (art. 29 § 4, art. 42 KP). Natomiast wysokość wynagrodzenia może wpłynąć na wysokość renty. Mianowicie zgodnie z art. 104 ust. 1, 2 i 8 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Dz.U. z 2017 r., poz. 1383 renta ulega zmniejszeniu, gdy przychód ze stosunku pracy lub pozarolniczej działalności przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, nie wyżej jednak niż 130% tej kwoty - wówczas świadczenie ulega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia. Natomiast przekroczenie 130% ww. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia skutkuje zawieszeniem prawa do renty.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeżeli nauczyciel nie zgadza się z wysokością dodatku motywacyjnego przyznanego prze dyrektora jak powinien postąpić?
- Przyjmuję kilku nauczycieli z gimnazjum. Jakie dokumenty powinni złożyć przy zatrudnieniu w SP?
- Proszę o wykładnię prawną. Nauczycielka jest zatrudniona w naszym gimnazjum od 1 września 2016 r. do 31 sierpnia 2017 r. na 14/18. Nasze gimnazjum jest jej drugim zakładem pracy, tzn nie jesteśmy dla niej szkołą macierzystą. W następnym roku szkolnym jesteśmy przekształceni w ośmioklasową Szkołę Podstawową. Nauczycielka od 1 września 2017 r. nie zostanie zatrudniona, o czym została poinformowana na piśmie.
W ubiegłym tygodniu przekazała mi informację ustną (nie otrzymałam zaświadczenia lekarskiego), że jest w ciąży i że poród jest planowany na listopad. Mając na uwadze powyższe, czy należy z nauczycielką przedłużyć umowę do czasu porodu jeżeli nie jest to jej podstawowe miejsce pracy, a umowa wygasa w sierpniu ? Czy powinnam ją sama poprosić o zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mamy potrzebę wprowadzenia rehabilitacji ruchowej szkole specjalnej. Jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel rehabilitacji. Jakie standardy powinien spełniać gabinet rehabilitacji ruchowej. i jego wyposażenie?
- Czy osoba która ukończyła studia I stopnia na kierunku pedagogika opiekunczo-wychowawcza i hospicyjna, oraz studia magisterskie na kierunku praca z osobami o specjalnych potrzebach edukacyjnych moze byc zatrudniona w osrodku rewalidacyjno-wychowawczym na stanowisku nauczyciela, prowadzac zajęcia z dziecmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym ze sprzężeniami lub z dziecmi z niepełnosprawnościa intelektualna w stopniu głębokim?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe