Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z nauczycielem zostały zawarte 4 umowy na czas określony: -pierwsza 01.09.2016 – 30.06.2017 r. (art. 10 ust. 7 KN potrzeba wynikająca z organizacji nauczania) -druga od 01.09.2017 do 30.06.2019 r. (art. 10 ust. 7 KN zastępstwo za nauczyciela) -trzecia od 01.09.2018 do 31.08.2019 r (art. 10 ust. 7 KN potrzeba wynikająca z organizacji nauczania) -czwarta od 01.09.2019 do 31.08.2020 r. (na podstawie art. 10 ust 7 KN potrzeba wynikająca z organizacji nauczania) Co roku jest inny wymiar etatu, ponieważ szkoła nie ma stałego etatu. Jesteśmy szkołą prowadzącą kształcenie w systemie zaocznym wymiar etatu zależy od liczby chętnych w danym roku szkolnym. Dla tego nauczyciela nasza placówka jest dodatkowym miejscem pracy. Czy do Karty Nauczyciela został wprowadzony przepis, który ogranicza okres zatrudniania nauczycieli na czas określony do 36 miesięcy? Czy przepis obowiązuje wstecz czy należy liczyć od roku szkolnego 2019/20? Czy obowiązuje wszystkich nauczycieli czy tylko zatrudnionych w podstawowym miejscu pracy? Proszę o szersze zinterpretowanie tego przepisu i przypadku mojego nauczyciela.
Zgodnie z art. 10 ust. 12 – 15 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, zgodnie z art. 10 ust. 7 KN, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 36 miesięcy. Do okresu 36 miesięcy zatrudnienia wlicza się umowy o pracę na czas określony, zawarte na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 3 miesięcy. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony, w sposób wyliczony powyżej, przekracza okres tych 36 miesięcy, z dniem następującym po upływie tego okresu, stosunek pracy przekształca się: 1) w przypadku nauczyciela kontraktowego - w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony; 2) w przypadku nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego - w stosunek pracy na podstawie mianowania, a w przypadku niespełniania warunków, o których mowa w art. 10 ust. 5 pkt 1 i 6 KN - w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Przekształcenie podstawy prawnej stosunku pracy potwierdza na piśmie dyrektor szkoły.
Natomiast na podstawie art. 10 ust. 16 KN powyższych regulacji nie stosuje się do umów o pracę na czas określony zawartych: 1) w celu zastępstwa nieobecnego nauczyciela, jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy; 2) z nauczycielem nieposiadającym kwalifikacji wymaganych do zajmowania danego stanowiska; 3) w przypadku przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu, zgodnie z art. 177 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.).
Umowy terminowe w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania sumuje się od takich umów zawieranych od dnia 1 września 2019 r., zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r., poz. 1287). W związku z tym w przypadku nauczycielki do limitu 36 miesięcy wlicza się tylko czwartą umowę, jeśli zostanie ponownie zatrudniona na podstawie art. 10 ust. 7 KN w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania z ewentualną przerwą nieprzekraczającą 3 miesięcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Powrót po urlopie rodzicielskim.
1. Nauczycielka - logopeda przebywająca obecnie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim wraca do pracy w marcu 2019 r. Na jej zastępstwo została zatrudniona inna osoba. Dyrektor chciałby, żeby umowa z zastępującym logopedą trwała do końca zajęć dydaktycznych w 2019 r. ze względu na specyfikę stanowiska (zmiana w trakcie roku szkolnego nie byłaby dobra dla uczniów). Mając na względzie fakt, iż po urlopie związanym z rodzicielstwem należy zapewnić pracownikowi powrót na to samo stanowisko, czy w sytuacji, kiedy nauczycielka sama napisze prośbę o przeniesienie (po powrocie) na stanowisko wychowawcy świetlicy - nie będzie to błędem, a jeśli nie będzie, to kiedy powinna zwrócić się z taką prośbą do pracodawcy - w maju 2018, kiedy trwa ruch kadrowy?
2. Jak postąpić w sytuacji, kiedy dla nauczycielki wracającej do pracy po urlopie rodzicielskim nie ma stanowiska, które uprzednio zajmowała. Sytuacja dotyczy edukacji wczesnoszkolnej. Obecnie w szkole jest 6 oddziałów (klas) III, natomiast przewidywana liczba oddziałów (klas) I w r. sz. 2018/2019, to zaledwie 3.
2a. Jaką podstawę prawną wypowiedzenia należy zastosować w stosunku do pozostałych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, kiedy większość z nich, to nauczyciele mianowani i niestety nie będzie dla nich zatrudnienia w edukacji wczesnoszkolnej (obecnie 6 oddziałów II, w nowym roku szkolnym klas I zaledwie 3)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kto płaci mandat, np wystawiony przez PINB? Z jakich środków? Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór pisma informującego pracownia o przyjęciu wypowiedzenia umowy za porozumieniem stron. Nauczyciel kontraktowy zatrudniony w szkole z Kodeksu Pracy ( szkoła publiczna prowadzona przez stowarzyszenie).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony ponieważ nie posiadał kwalifikacji. Obecnie posiada pełne kwalifikacje.W jaki sposób przekształcić mu umowę by był zatrudniony przez mianowanie. Proszę podanie podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona w wymiarze 11/22 w okresie 04.11.2013r.-31.12.2013r. 17.02.2014r.-31.08.2014r. na czas określony. 10.07.2014r. urodziła syna -wykorzystała urlop macierzyński + dodatkowy macierzyński, aktualnie przebywa na urlopie rodzicielskim do 08.07.2015r.Co z niewykorzystanym urlopem wypoczynkowym za rok 2014? Jak obliczyć urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe