Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka zatrudniona w wymiarze 11/22 w okresie 04.11.2013r.-31.12.2013r. 17.02.2014r.-31.08.2014r. na czas określony. 10.07.2014r. urodziła syna -wykorzystała urlop macierzyński + dodatkowy macierzyński, aktualnie przebywa na urlopie rodzicielskim do 08.07.2015r.Co z niewykorzystanym urlopem wypoczynkowym za rok 2014? Jak obliczyć urlop wypoczynkowy?
Z pytania wynika, że nauczycielka została zatrudniona na czas określony od 17.02.2014 do 31.08.2014 r. (poprzednia umowa na czas określony nie wpływa na uprawnienia nauczyciela, ponieważ między tymi umowami były prawie 2 miesiące przerwy. Należy więc rozpatrywać je oddzielnie). Zatrudniając nauczycielkę w trakcie roku szkolnego należało zawrzeć umowę do końca zajęć dydaktycznych, nauczycielka bowiem nie nabyła prawa do pełnego urlopu wypoczynkowego, a jedynie do urlopu w wymiarze proporcjonalnym. Po zakończeniu umowy otrzymałaby ekwiwalent urlopowy. Dodatkowo umowa zostałaby przedłużona do dnia porodu, czyli do 10.07.2014 r. Po tym czasie nauczycielka otrzymałaby z ZUS-u zasiłek macierzyński.
Skoro, jak opisano w pytaniu, nauczycielka wykorzystała urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński, a obecnie przebywa na urlopie rodzicielskim, umowa o pracę została przedłużona (choć nie ma do tego podstaw).
Za 2014 rok nauczycielce przysługuje urlop w wymiarze 28 dni (5,6 za każdy miesiąc). W lipcu wykorzystała 9 dni urlopu (chyba, że przed porodem była na zwolnieniu lekarskim lub rozpoczęła już urlop macierzyński), zatem od 28 dni należy odjąć te 9, co daje 19 dni urlopu.
Jeżeli nauczycielka w chwili obecnej zatrudniona jest na czas nieokreślony, to po powrocie z urlopu rodzicielskiego przysługiwać jej będzie urlop uzupełniający za 2014 rok w wymiarze 19 dni. Jeżeli jej umowa zawarta jest do dnia zakończenia urlopu rodzicielskiego - ekwiwalent za 19 dni niewykorzystanego urlopu.
Karta Nauczyciela:
Art. 64 ust. 5:
Nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych w ust. 1 (tj. w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii zimowych i letnich i w czasie ich trwania). Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć.
Art. 65:
Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów – w każdym następnym roku kalendarzowym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel 28 czerwca obronił tytuł magistra. Od kiedy należy mu się wyższe wynagrodzenie i jakie dokumenty powinien dostarczyć? Wystarczy zaświadczenie z uczelni, czy musi być dyplom?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam
Nawiązując do otrzymanej od Państwa opinii "...Instruktor praktycznej nauki zawodu nie jest nauczycielem, ponieważ nie posiada kwalifikacji nauczycieli praktycznej nauki zawodu, wymienionych w § 6 w zw. z § 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.) i co do zasady nie zatrudnia się go na stanowisku pedagogicznym.."
Czy instruktora praktycznej nauki zawodu należy zatrudnić na podstawie art. 15 prawa oświatowego?
Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zatrudnić nauczyciela od 15.01.2019r. do 31.08.2019r. na zastępstwo. Czy tylko umowa może być zawarta do 21.06.2019r. Najprawdopodobniej będzie możliwość dalszego zatrudnienia nauczyciela od 01.09.2019r.
Proszę o odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wygaszanego gimnazjum rozpocznie pracę od 1.09.2017 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w tej samej gminie / gimnazjum nie będzie „wchłonięte” przez naszą placówkę/. Jest on nauczycielem dyplomowanym z tytułem mgr geologii; dyrektor gimnazjum uznał kierunek studiów za zbliżony do nauczania geografii decyzją z dnia 01.09.2000 r. Czy nauczyciel zmieniając miejsce pracy / nowa umowa o pracę/ nadal posiada wymagane kwalifikacje do geografii?
- Jeśli nauczyciel zostaje powołany w sądzie na świadka - czy bierze urlop bezpłatny na dzień rozprawy? Czy nie traci uposażenia?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe