Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z dniem 30.09.2021 nauczyciel przeszedł na emeryturę i w związku z tym na ten dzień nabył prawo do odprawy emerytalnej i kolejnej nagrody jubileuszowej. Na rok szkolny 2020/2021 nauczyciel ten miał przyznane godziny ponadwymiarowe. Na rok szkolny 2021/2022 nie przyznano mu godzin ponadwymiarowych. Czy do podstawy wypłaty odprawy emerytalnej i nagrody jubileuszowej należy doliczyć średnią z godzin ponadwymiarowych za poprzedni rok szkolny?
Nie ma podstawy prawnej do uwzględnienia w podstawie nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej średniej z godzin ponadwymiarowych z poprzedniego roku szkolnego. Zgodnie z § 3 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. Nr 128, poz. 1418), nagrodę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Również art. 87 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) stanowi, że podstawę odprawy oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Wynika z tego, że odprawę i nagrodę oblicza się zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. z 2020 r., poz. 1455). Zgodnie z § 6 ust. 1 w zw. z § 4 tego rozporządzenia, w podstawie odprawy i nagrody uwzględnia się m.in. średnią z godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw wyliczoną z miesięcy danego (bieżącego) roku szkolnego poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odprawy i nagrody. Skoro nauczyciel nabył prawo do odprawy i nagrody we wrześniu, a więc w pierwszym miesiącu roku szkolnego, to w wyliczeniach nie uwzględnia się średniej z godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw, ponieważ w tym roku szkolnym nie ma miesięcy tego samego roku szkolnego, poprzedzających pierwszy miesiąc, z których mogłaby zostać wyliczona tzw. średnia z godzin ponadwymiarowych. Natomiast obowiązujące przepisy w ogóle nie uprawniają do uwzględnienia średniej z poprzedniego roku szkolnego, a więc z innego roku niż „dany” rok szkolny, o którym wyraźnie mowa w § 4 ww. rozporządzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak wyliczyć urlop pracownikowi z wymiaru 20 dni zatrudnionego od 01.09.2018 r. na czas nieokreślony na 0.1 (1/10) etatu? Proszę o rozpisanie wyliczenia
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający tytuł zawodowy licencjata uzyskany na kierunku filologia polska w specjalności nauczycielskiej z oligofrenopedagogiką i tytuł magistra filologi polskiej posiada odpowiednie kwalifikacje do pracy w charakterze nauczyciela wspomagającego w klasie integracyjnej? Jakie kwalifikacje są odpowiednie do tego typu pracy?
- Czy nauczyciel może odmówić opieki nad samorządem uczniowskim? (jeśli zostanie wybrany w drodze wyborów przez uczniów)
- Przeniesienie nauczyciela do innej szkoły. Proszę o wytyczne dotyczące procedury i dokumentacji dotyczącej przeniesienia nauczyciela na prośbę dyrektora szkoły (do której przechodzi) na podstawie art. 18 KN w powiązaniu z art. 220 ust. 1 - Przepisy wprowadzające ustawę Prawo Oświatowe. Czy dyrektor szkoły macierzystej może nie wyrazić zgody na takie przeniesienie? Czy szkoła macierzysta w takiej sytuacji wystawia świadectwo pracy? Jakie dokumenty powinny "pójść" za pracownikiem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest kwota w roku 2017 świadczenia urlopowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe